Блог за слуховата загуба / Тест на слуха

Как загубата на слуха влияе върху връзките

Как загубата на слуха влияе върху връзките

„Не е свързано с теб“, както хората казват. Това се отнася до много аспекти от живота, но е изключително вярно за ситуации, когато слухът не е това, което е бил в миналото. Вие може да си мислите, че загубата на слуха се отразява само на Вас, но трябва да се замислите върху това дали създава проблеми и във Вашата връзка с околните.

Загубата на слуха не се появява във вакуум. Проучвания показват, че нелекуваната слухова загуба може негативно да се отрази на връзките Ви със семейството, приятелите и главно с най-близките до Вас - като Вашите интимни партньори. Въпреки това, с някои промени Вие може значително да намалите отрицателното влияние на загубата на слуха върху Вашите взаимоотношения с другите.

Загубата на слуха прави взаимоотношенията по-напрегнати

Според проучванията става ясно, че нелекуваната загуба на слуха може да се окаже основен източник на стрес, особено между партньори.

Проучванията показват, че загубата на слуха създава чувства на безпомощност, неудобство и изтощение за партньора и за връзката като цяло, според двамата изследователи, които са провели качествено проучване при двойки, където единият партньор страда от загуба на слуха.

Изследователите открили, че както участниците, страдащи от загуба на слуха, така и техните близки партньори се оплакват от загуба на спонтанност и трудности при споделяне на незначителни неочаквани случки, изказвания и непринудени разговори в тяхното ежедневие.

Общуването е ключът към здрави взаимоотношения

Всекидневното общуване между двойките, дали ще бъде относно важни неща или такива, които са тривиални, са от изключително значение за здрава връзка. Загубата на слуха е причина тези малки, но важни неща между двама души да изчезнат. Когато няма общуване, започва отдалечаване. Това отдалечаване може да доведе до сърдене, което от своя страна води до по-задълбочени проблеми в общуването и интимността. Резултатът е чувство на самота и отдалечаване между двамата партньори.

Много често съпрузите обвиняват другия, че не може да изслушва, когато всъщност причината е проблем със слуха, който им пречи на общуването.

Хората, страдащи от слухова загуба, гледат на техните партньори като ценен източник на подкрепа, като на хора, имащи важна роля в приемане на загубата на слуха им и като източник на мотивация за лечение. Но съществува и противоположна ситуация, някои казват, че дори на най-подкрепящите партньори им е трудно напълно да разберат загубата на слуха. Умората, породена от напрягане да се слуша, и фоновият шум играят роля в това колко може да чуе Вашият партньор в определен момент. Като цяло както чуващите партньори, така и тези със загуба на слуха се съгласяват със следното: има сериозна промяна в естеството и съдържанието на тяхното общуване в резултат на загуба на слуха на единия партньор.

Проучванията потвърждават, че дори най-малкото общуване, дори това, което се определя като незначително, всъщност поражда интимност и връзка между партньорите. Онези незначителни реплики, включително шеги и закачки внасят споделеност и обща мисъл. И връзките, особено браковете, страдат от отсъствието на общуване.

Отрицателни емоции, свързани със загуба на слуха

Загубата на слуха може да причини редица вредни ефекти и отрицателни емоции:

  • Безсилие
  • Сърдене заради честото компенсиране загубата на слуха на своя партньор (изпълнява ролята на преводач и казва на партньора това, което не е чул).
  • Самота - чуващите партньори чувстват, че им липсва компания
  • По-рядко участие в социални дейности, отдръпване от социално общуване
  • Интимните разговори и шегите между партньорите намаляват
  • Проблеми в общуването между партньорите
  • Липса на компания
  • Все по-рядко общуване (комуникацията е сведена до минимум)

Съвети как да разговаряте с Вашия партньор относно загубата на слуха

Да живееш с някого, който не може да чува, е неприятно, особено ако той не осъзнава проблема. Ако той постоянно Ви кара да повтаряте, да усилвате телевизора до прекалено висока степен, или има проблем с чуването на телефона, звука на микровълновата или звънеца на вратата, може би е дошъл моментът да проведете един открит разговор. Изберете подходящ, спокоен момент, когато и двамата сте в добро настроение и може да говорите необезпокоявани. Използвайте твърд, загрижен тон, който не е осъждащ или снизходителен.

  • Кажете му, че това положение се отразява на Вашите взаимоотношения. Ако Вашият партньор се притеснява да носи слухов апарат, постоянното задаване на въппроса „какво“ е нещо много дразнещо за връзката. Слуховата загуба се отразява на комуникацията, която е основата на една връзка.
  • Кажете му, че се тревожите за неговото здраве. Когато загубата на слуха не се лекува, речевият и езиков дял на мозъка могат да атрофират, довеждайки до слухова депривация, която може да увеличи риска от когнитивен упадък.
  • Кажете му, че се тревожите и за Вашето здраве. Допълнителният стрес от тревогите за здравето и безопасността на половинката Ви може да се отрази на Вас самия - физически и емоционално. Освен това, не е забавно да се слуша телевизорът или стереото много силно или да трябва да викате и постоянно да повтаряте.
  • Запазете си час за тест на слуха и помолете партньора си да дойде с Вас. Първо, това е нещо, което Вие трябва да направите на всяка цена. Второ, винаги би било добре да имате до себе си още един човек, да чуе какво ще каже слуховият специалист, независимо кой е пациентът. Процесът на изследване на слуха е толкова обикновен и лесен, че партньорът Ви също може да се съгласи да провери слуха си.
  • Обсъдете как се отразява и на двама Ви загубата на слуха. Партньорът Ви може да не знае за всички аспекти, свързани със загубата на слуха и как тя влошава качеството на живот. Обсъдете симптомите на загуба на слуха, включително симптоми като умора и раздразненост.
Прочети още
Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

В Ototon.bg нашата мисия от първия ден е ясна: да помогнем на всеки да чува добре, за да може да живее добре. И след повече от 10 години разговори с милиони хора със загуба на слуха, успяхме да забележим обща тема. 

Много хора отлагат лечението, защото не осъзнават истинската степен на загубата на слуха си и отрицателното въздействие, което тя всъщност има върху живота им. Те също така не знаят, че нелекуваната загуба на слуха ще продължи да се влошава -  щом го загубят, не могат да го върнат.  Ако тестът на слуха беше по-удобен или леснодостъпен, те може би биха разбрали необходимостта да се действа по-рано.

Ако страдате от загуба на слуха и обмисляте да вземете слухови апарати, провеждането на тест на слуха е една от първите стъпки, които трябва да предприемете. Така ще разберете сериозността на Вашата загуба на слуха и ще получите препоръка за провеждане на лечение. 

Онлайн тест на слуха от комфорта на Вашия дом е отлично начало, когато за първи път се усъмните в слуха си.

Нашият безплатен петминутен слухов тест ще Ви помогне бързо да определите нивото на загуба на слуха си и дали имате нужда от по-изчерпателен слухов тест и лечение.  

Нашият тест на слуха е в три стъпки:

  • Ще бъдете помолени да отговорите на поредица от въпроси относно слуха Ви в типични ежедневни дейности и локации. Това помага да се определи как загубата на слуха засяга Вас и хората около Вас всеки ден. 
  • На отговорите на всеки въпрос се дава „тежест“; всички отговори се събират заедно и се оценяват от нашия компютъризиран алгоритъм за тестване. 
  • Вашият завършен анализ след това се сравнява с хиляди други с лека до тежка загуба на слуха, които също са завършили теста и след това Ви се изпраща по имейл. Националният съвет по стареенето (NCOA) първоначално е събрал тази информация въз основа на отговорите от представително проучване, в което взели участие хиляди хора със загуба на слуха на възраст 50 и повече години.

Резултатите Ви ще попаднат в една от шестте категории, с диапазон от „Много леки случаи“ до „Тежка или дълбока загуба на слуха“. Решенията, които ще Ви бъдат представени, ще бъдат различни в зависимост от тежестта на Вашата загуба на слуха. Действията за решение на проблемите Ви със слуха ще варират от минаване на преглед до по-спешното „Огромни комуникационни затруднения, изискващи тестване и лечение на слуха“. 

Въпреки че ще направим препоръка въз основа на Вашите първоначални резултати, винаги препоръчваме последващи действия, ако имате усещането, че Вие или някой Ваш близък, има загуба на слуха. 

Аплодираме Ви, че сте направили първата стъпка и сте проверили здравето на слуха си. Като педприемете действия сега, не само ще забавите прогреса на загубата на слуха, но и ще останете по-здрави като цяло. Радваме се, че ще Ви помогнем да откриете качествено, достъпно решение, което отговаря на Вашите индивидуални нужди и начин на живот. Само с най-добрите медицински слухови апарати, съчетани с най-добрите специалисти по слуха, ще имате най-добрия резултат. 

Знаете ли, че ...?

Тъй като слухът намалява, самотата може да се засили и да предизвика лавина от вредни последици за здравето. Сега считана за толкова опасна, колкото пушенето на 15 цигари на ден, самотата значително повишава рисковете от депресия, деменция и ранна смърт.

Прочети още
Какви са причините за загуба на слуха?

Какви са причините за загуба на слуха?

При повечето възрастни с напредването на възрастта се наблюдава постепенна загуба на слуха, наречена пресбикузис. Звуците и нормалната реч могат да бъдат приглушени и може да се наложи да увеличите звука на телевизора или радиото. Много фактори могат да причинят загуба на слуха и е от съществено значение да идентифицирате и отстраните всяко увреждане възможно най-скоро. 

Анатомия на ухото

Преди да се потопим в причините за загуба на слуха, е важно да познаваме механизмите на ухото и как то интерпретира звуковите вълни към мозъка Ви. Ухото се състои от вътрешно ухо, средно ухо и външно ухо. 

Когато звуковите вълни пътуват от външния свят и външното ухо, те преминават през ушния канал до тъпанчето. Малките костици в средното ухо се наричат чукче, наковалня и стреме и усилват вибрациите при преминаването им към вътрешното ухо. 

Когато звуковите вълни достигнат до вътрешното ухо, те преминават през изпълнената с течност кохлея - структура с форма на охлюв, която съдържа хиляди нервни клетки с малки власинки. Тези косъмчета преобразуват звуковите вълни в електрически сигнали, които се изпращат до слуховата кора на мозъка. Различните вибрации изпращат различни сигнали до мозъка Ви и се интерпретират по уникален начин. 

Видове и причини за загуба на слуха

Невросензорна загуба на слуха

Невросензорна загуба на слуха се проявява във вътрешното ухо и е най-често срещаният тип загуба на слуха. Нервите на вътрешното ухо и космените фоликули, които предават сигналите към мозъка, се увреждат поради възраст, излагане на шум или някаква травма. Невросензорната загуба на слуха не може да се коригира с операция, но може да се лекува с помощта на слухови апарати. 

Причините за невросензорна загуба на слуха включват: 

  • Хронично излагане на силен шум
  • Ако работите в строителна среда, във ферма или навсякъде, където сте постоянно изложени на силни шумове от тежки машини, това може да доведе до загуба или увреждане на слуха. 

  • Натоварване в следствие на шумни концерти или събития
  • Стоенето твърде близо до големи високоговорители в каквато и да е обстановка е вредно за здравето на слуха Ви, особено по време на концерти. Ако посещавате шумни концерти, опитайте се да избягвате устройствата за усилване на звука или носете защитни тапи за уши, ако това е неизбежно. Правете почивки от звука и излизайте навън, за да предотвратите продължително излагане. 

  • Травматични увреждания на мозъка или черепа
  • Загубата на слуха може да бъде свързана с травматични мозъчни увреждания, тъй като частта от мозъка, която обработва звука, слуховата кора, може да бъде увредена. 

    Вродени дефекти

    Генетични фактори или вродени дефекти могат да повлияят на слуха и да променят структурата на ухото. Вродените дефекти на слуха засягат около едно до две от всеки 1000 раждания и могат да бъдат идентифицирани по начина, по който бебето реагира на звуци и ги издава.

  • Болест на Мениер
  • Болестта на Мениер е заболяване на вътрешното ухо, което причинява световъртеж или внезапно усещане, че стаята се върти. По време на пристъп може да се почувствате неразположени или да Ви се гади и внезапно да загубите слуха в едното или двете уши. 

  • Тумори или израстъци във вътрешността на ухото
  • Акустичната неврома е бавно растящ и нераков тумор, който се развива на вестибуларния нерв от вътрешното ухо към мозъка. Този нерв влияе пряко върху равновесието и слуха Ви и натискът върху него може да причини световъртеж и загуба на слуха. Развитието на симптомите може да отнеме години, така че ако имате шум в ушите или проблеми с равновесието, е важно да се обърнете към лекар незабавно. 

  • Вирусни инфекции
  • Няколко вирусни инфекции могат да причинят загуба на слуха, като морбили, паротит и менингит

  • Лекарства
  • Някои предписани лекарства могат да увредят кохлеята и са честа причина за загуба на слуха, особено при възрастни хора, които приемат множество медикаменти. Аспиринът в големи дози, нестероидните противовъзпалителни средства като ибупрофен и напроксен, както и някои антибиотици могат да причинят загуба на слуха. По-вероятно е симптомите да се появят, когато едновременно се приема повече от едно от тези лекарства. Важно е да бъдете бдителни и да познавате тялото си, когато приемате лекарства, и да съобщавате на лекаря си за всякакви промени. 

    Кондуктивна загуба на слуха

    Кондуктивната загуба на слуха възниква в средното и външното ухо, обикновено поради натрупване на течност или ушна кал. Това запушване пречи на звуците да навлизат във вътрешното ухо и може лесно да се лекува медикаментозно или с помощта на процедури за отстраняване на ушна кал. При кондуктивна загуба на слуха може да е трудно да се чуват тихи или приглушени звуци, но тя не винаги е постоянна. 

    Други причини за кондуктивна загуба на слуха са: 

  • Ухото на плувеца
  • Ухото на плувеца е инфекция на външното ухо, причинена от вода, която остава в ухото ви и създава влажна среда за развитие на бактерии. Вкарването на пръсти, памучни тампони или чужди предмети в ушите също може да причини ухото на плувеца, като увреди слоя кожа, покриващ ушния канал. 

  • Алергии
  • Алергиите са отговор на имунната система на възприета заплаха и могат да засегнат всички части на ухото. Хистамините могат да предизвикат кихане, сърбеж, натиск, задръстване или звънене на ушите, което да доведе до временна загуба на слуха. 

  • Ушни инфекции 
  • Обикновените ушни инфекции могат да причинят временна загуба на слуха. Ушната инфекция може да блокира звука, преминаващ през ушния канал, и да причини заглушаване на звука. След като инфекцията се изчисти, вероятно слухът Ви ще започне да се подобрява. 

  • Синузит
  • Подобно на ушната инфекция, инфекциите на синусите могат да причинят загуба на слуха. След като течността се оттече от ушите Ви, слухът Ви би трябвало да се подобри. Повтарящите се ушни инфекции могат да оставят белези върху тъканта на ушния канал и да попречат на звуковите вълни да се разпространяват безпроблемно, което води до загуба на слуха. 

    Смесена загуба на слуха

    Както подсказва името, смесената загуба на слуха е комбинация от невросензорна и кондуктивна загуба на слуха. 

    Степени на загуба на слуха

    Тежестта на загубата на слуха зависи от много фактори и има четири клинични класификации на загубата на слуха, които помагат за определяне на възможностите за лечение. 

    Лека загуба на слуха

    При лека загуба на слуха вероятно ще чувате повечето звуци на речта, но по-фините звуци ще бъдат приглушени и трудни за възприемане.

    Умерена загуба на слуха

    Тези, които имат умерена загуба на слуха, ще се затрудняват да разбират нормално ниво на разговор. 

    Тежка загуба на слуха

    Ако имате тежка загуба на слуха, ще чувате приглушено реч на нормално ниво на разговор, ако изобщо чувате, и няколко силни звука. 

    Дълбока загуба на слуха

    При дълбока загуба на слуха може да чувате изключително силни звуци, но никаква реч. 

    Симптоми на загуба на слуха

    Повечето причини за загуба на слуха не са обратими и могат да се появят бавно с течение на времето. Ако загубата се лекува при появата на първоначалните симптоми, тя може лесно да се овладее, за да се подобри слухът Ви и да се предотврати по-нататъшно увреждане, така че да можете да водите нормален и комфортен живот. Свържете се незабавно с Вашия лекар или аудиолог за изследване на слуха, ако имате някой от следните симптоми: 

    • Постоянно звънене, бръмчене или съскане в ушите
    • Внезапна загуба на слуха
    • Загуба на слуха, която пречи на ежедневните Ви дейности
    • Болка или дискомфорт в ушите
    • Изтръпване в ухото
    • Ако често молите хората да повтарят
    • Проблеми с чуването на звуци или разговори при фонов шум
    • Забелязвате, че увеличавате звука, когато гледате телевизия или слушате радио
    • Натиск от заглушени звуци

    Загубата на слуха може значително да повлияе на качеството Ви на живот и на способността Ви да живеете нормално. Тя може дори да предизвика чувство на тревожност и депресия при някои възрастни. Намалената им способност да общуват и да поддържат разговор може да предизвика усещане за изолация и отдръпване. Дори и да не се притеснявате от потенциалната загуба на слуха, трябва незабавно да се подложите на преглед, ако имате някои от посочените симптоми. 

    Начини за предпазване на ушите от увреждане от шум

    Предотвратяването на увреждането (или по-нататъшното увреждане) на ушите Ви от шум е от решаващо значение. Ограничаването на продължителността и интензивността на излагането на шум ще предпази слуха Ви. Използвайте тапи за уши или наушници на работното място или на шумни концерти, където знаете, че ще бъдете изложени на високи децибели, и намалявайте звука на слушалките си, когато е възможно.

    Помислете за редовни тестове на слуха при личния си лекар или професионален специалист по слухопротезиране, особено ако проявявате симптоми или сте постоянно изложени на силни шумове. 

    Загубата на слуха е нормална част от живота, както и остаряването. И има много съвременни решения, които да Ви помогнат да я преодолеете и да възвърнете увереността си.

    Прочети още
    Какво правят аудиолозите?

    Какво правят аудиолозите?

    Аудиолозите са здравни специалисти, които се специализират в областта на нарушенията на слуха и равновесието. Те диагностицират загубата на слуха, осигуряват лечение и работят с други доставчици на здравни услуги за лечение на загубата на слуха. Аудиолозите също така извършват оценки за проверка на загубата на слуха и споделят информация за начините за защита на слуха.

    Какво включва работата на аудиолозите?

    Аудиолозите са доставчици на здравни услуги със специален опит в диагностицирането и лечението на загуба на слуха. Някои аудиолози диагностицират и лекуват и проблеми с равновесието. Тази статия е посветена на аудиолозите, които са специализирани в областта на загубата на слуха.

    Какво прави един аудиолог?

    Аудиолозите правят много неща, за да предпазят слуха ви и да лекуват загубата на слуха. Те могат да извършват прегледи, за да проверят състоянието на слуха или да диагностицират загубата на слуха. Те могат да споделят информация за начините за защита на слуха. Аудиолозите лекуват загубата на слуха, като подбират и поставят слухови апарати или препоръчват и поставят слухови приспособления. Те често са членове на мултидисциплинарни екипи, които лекуват загуба на слуха.

    Причини за загуба на слуха

    • Загуба на слуха свързана с възрастта (пресбикузис)
    • Загуба на слуха, предизвикана от шум: Този често срещан проблем със слуха засяга милиони хора. Загубата на слуха, причинена от силен шум, може да бъде временна или постоянна. Аудиолозите могат да лекуват това състояние, като подберат и поставят слухови апарати или други слухови помощни средства. Те могат да окажат съдействие и на хора, които имат кохлеарни импланти.
    • Невросензорна загуба на слуха: Този вид загуба на слуха често се проявява с напредването на възрастта. Много често тя е трайна. Деца, които са наследили определени заболявания или са имали травми на главата или инфекции, могат да страдат от невросензорна загуба на слуха. Слуховите апарати, слуховите помощни средства и кохлеарните импланти могат да бъдат от помощ за това състояние.
    • Ототоксичност: Някои лекарства могат да причинят загуба на слуха. Аудиолозите могат да диагностицират и лекуват този вид загуба на слуха.

    Каква е разликата между ушен лекар, УНГ и аудиолог?

    Всички те са медицински специалисти, които са специализирани да помагат на хора с проблеми със слуха, но всеки от тях играе различна роля.

    Ушните лекари, или отолозите, обикновено лекуват тежка или дълбока загуба на слуха, причинена от заболяване, нараняване или проблеми със слуха, които са налице по рождение. Отолозите могат да използват хирургични интервенции или медикаменти за лечение на загубата на слуха.

    УНГ лекарите, или отоларинголозите, са лекари, които диагностицират и лекуват широк спектър от проблеми, засягащи ушите, носа и гърлото на хората. УНГ лекарите могат да насочат хората към аудиолози за изследване на слуха.

    Аудиолозите са специалисти по слухопротезиране, които извършват цялостна оценка на загубата на слуха, диагностицират загубата на слуха и предписват слухови апарати и други устройства, които помагат на хората да чуват. Аудиолозите не извършват операции и не предписват лекарства.

    Какви са образователните изисквания за аудиолозите?

    Повечето аудиолози придобиват степен "доктор по аудиология" (AuD). Някои аудиолози придобиват степен доктор на философските науки (PhD) или доктор на науките (ScD) в областта на науките за слуха и равновесието.

    Други образователни изисквания включват:

    • Завършване на стипендиантска или стажантска програма.
    • Полагане на държавни лицензионни изпити.

    Кога трябва да се обърнете към аудиолог?

    Вероятно ще искате да се консултирате с аудиолог, ако:

    • Молите околните да повтарят това, което казват.
    • Имате чувството, че хората около Вас мърморят или не говорят ясно.
    • Трудно Ви е да чувате и разбирате какво казват хората, когато сте в шумна среда.
    • Увеличавате звука на телевизора, телефона или други устройства, за да можете да чувате.
    • Усещате постоянно звънене или друг шум в главата или ушите си.

    Какво да очаквате от срещата си аудиолог?

    Ето какво може да се случи по време на първата Ви среща с Вашия аудиолог:

    • Той ще Ви помоли да опишете симптомите си, включително от колко време ги имате и дали те се появяват и изчезват или са постоянни.
    • Той ще прегледа ушите Ви и ще направи тест на слуха.
    • В зависимост от резултатите от теста, аудиологът ще обсъди с Вас проблемите Ви със слуха и ще Ви препоръча подходящи слухови апарати, които могат да подобрят слуха Ви.

    Какви въпроси трябва да зададете на своя аудиолог?

    • Защо имам проблеми със слуха?
    • Колко сериозна е загубата на слуха ми?
    • Временна или постоянна е загубата на слуха ми?
    • Ще имам ли нужда от слухови апарати?

    Допълнителни насоки

    Способността да чувате и да общувате е от съществено значение, за да останете свързани със света около Вас. Аудиолозите допринасят за това, като споделят начини за защита на слуха и диагностицират и лекуват загубата на слуха. В много случаи загубата на слуха настъпва постепенно и се влошава с времето. Обърнете се към аудиолог, ако Вие или член на Вашето семейство имате притеснения относно слуха си. Вашият личен лекар може да Ви препоръча аудиолог, който ще Ви помогне да овладеете състоянието.

    Прочети още
    Слухов тест при новородени и малки деца

    Слухов тест при новородени и малки деца

    Защо се препоръчва?

    При бебетата и малките деца не може да бъде проведен стандартен тест на слуха, тъй като той предполага активен отговор при чуване на подаден звук. Освен това, когато бебе или малко дете има слухова загуба, е трудно да се разбере само от наблюдение на поведението му дали слуховите му апарати са настроени и коригирани оптимално. Регистрирането на евокираните корови потенциали може да се използва, за да се тества чуването, без да се изисква активен отговор с действие. Това го прави идеално за оценяване реакцията на малките бебета и деца на реч при нормална сила на говора.

    Какво представлява тестът?

    Тестът е познат като Корови слухови евокирани потенциали (CAEP) или Добавени корови евокирани потенциали (ACAEP), в зависимост от това дали тестът на детето се провежда без или със слухови апарати.

    Евокираните потенциали са малки електрически сигнали, които протичат по послуховите пътища и достигат до мозъка. Те могат да бъдат записани с помощта на електроди, поставени на главата на човек. Тогава няколко различни речеви звука се подават по високоговорител на различни нива на сила на звука. Евокираните отговори на звуковете се регистрират от електродите и се записват и анализират от компютър.

    Как се прави тестът?

    Три малки сензора /електроди/ се закрепват върху кожата на главата с медицински лепенки и контактен гел. Електродите не причиняват дискомфорт, но е възможно след тази процедура да остане малко зачервяване на кожата, което ще изчезне в рамките на 24 часа. Причина за това е разлепването на лепенките, с които са закрепени електродите.

    Има ли опасност за бебето/детете ми или неговия мозък?

    Не. Няма опасност. С този тест само измерваме активността, която протича в кората на мозъка на детето по време на процедурата. Този тест е много близък до ABR теста, който може би   бил направен на бебето ви в родилния дом.

    Допълнителни тестове

    Може да направим някои допълнителни тестове, които да помогнат за интерпретирането на резултатите, получени от  измерването на евокираните корови потенциали.

    Измерването на отоакустичните емисии и тимпанометрията са процедури, които се използват рутинно от аудиолозите, когато се тестват деца.

    Може да проверим средното ухо на вашето дете /това е тъпанчето и пространството зад него/, като направим тимпанометрия. Този тест представлява поставяне на уреда в началото на ушния канал и измерване на отговора, който се получава от движението на тъпанчето при малки промени в налягането на въздуха в канала.

    Колко дълго ще продължи и колко пъти трбва да идваме?

    Нормално посещението Ви ще продължи окло 2 часа. През това време ще поставим електроди на главичката на детето, ще го изчакаме да се успокои и след това ще запишем евокираните корови потенциали.

    В посещението може да се включи и време, през което бебето ви да поспи за кратко.

    Предвиждаме да приключим тестването в едно посещение, но както при всяко изследване на малки деца, може да е необходимо да се уговорят още едно или няколко допълнителни посещения, ако не успеем да съберем цялата информация, която ни е необходима.

    Прочети още
    Как да разберем дали бебето чува?

    Как да разберем дали бебето чува?

    Как се развива слухът на бебето?

    Бебетата започват да чуват още докато са в утробата на майката. В периода между 24-та и 30-та гестационна седмица, слухът на бебето се развива до степен, в която то чува сърдечния ритъм на майката, както и приглушени звуци идващи извън утробата.

    След като се роди бебето, звуците от външния свят стават значително по-ясни и силни за него. То чува доста по-добре, но не и перфектно в първите шест месеца от своя живот. 

    Наличието на амиотична течност в средното ухо на новороденото, която до известна степен приглушава слуха на бебето. Резорбирането ѝ отнема известно време, от няколко дни до няколко седмици. 

    Нервната система на бебето не е напълно развита, което също пречи на пълното възприемане на звуците.  

    Липсата на реакция от страна на бебето при определни звуци не е непременно признак за слухова загуба. 

    Как да проверим слуха на детето си?

    Ето някои въпроси, които може да си зададете при наблюдение на детето ви в домашни условия: 

    От раждане до 4-ти месец

    ✅ Има ли промяна в поведението на детето при внезапна поява на шум?

    ✅ Заслушва ли се вашето дете при щракане с пръсти или шумолене на около 20 см разстояние от ухото му?

    ✅ Детето обръща ли глава в посока на източника на звуци?

    ✅ Забелязвали ли сте вашето дете да се смее или гука от време на време?

    ✅ Забелязвате ли реакции от вашето дете в отговор на думи или звуци, но без то да ви вижда? 

    От 4-ти до 12-ти месец

    ✅ Използва ли гласа си вашето дете, за да привлече вниманието ви?

    ✅ Показва ли детето ви неспокойствие при среща с непознати шумове?

    ✅ Забелязва ли детето ви разговори между вас и други хора?

    ✅ Реагира ли детето ви на шепот на разстояние от около метър от него?

    ✅ Следва ли детето ви подкана за извършване на определено действие? 

    ✅ Детето ви бърбори ли с разбираеми звуци? Използва ли думи с повече от една сричка?

    От 12-ти до 24-ти месец

    ✅  Детето говори ли разбираемо с две или повече думи?

    ✅  Разбира ли детето ви забрани като “Не!” , “Стой!” , “Спри!” , и други?

    ✅  Забелязвате ли детето ви да реагира на определена подкана поднесена като шепот до ухото му?

    ✅  Забелязвате ли детето ви да разпознава и реагира на познати шумове?

    ✅  Може ли детето ви да комуникира с други деца на “свой език”?

    Ако все пак имате съмнения можете да се обърнете към специалист в педиатрични центрове за изследване на слуха Otokids

    Проверка на реакциите на бебето

    Съществуват и някои практики, които също могат да ви помогнат да проверите реакциите и слуха на бебето си. Ето няколко примера:

    • Изберете непознат шум за детето ви и внимателно му го поднесете. Следете изражението на детето си. Бебето ясно ще покаже дали е чуло шума като насочи очите си към източника.
    • Когато бебето е току-що заспало, тихо се приближете до него и внимателно разтрийте ръце. Детето би трябвало да реагира с издаване на звук, движение на очите или по друг начин на шума. Не издавайте силни и остри звуци, тъй като те могат да изплашат и събудят бебето.

    Кога трябва да отидем на преглед при специалист?

    Обикновено слухът се тества още при раждането на детето между 48-мия и 72-рия час от неговия живот. Ако бъдат установени някакви отклонения, то тестът следва да се повтори отново след един месец. 

    В случай на потворни резултати на родителите се препоръчва да се консултират с отоларинголог, който да проведе по-задълбочени изследвания. 

    Ако резултатите от първите два теста дават добри резултати, но все пак се съмнявате, че детето ви има отклонения в слуха е препоръчително да се обърнете към специалист. В педиатричните кабинети на Otokids можe да проверите слуха на детето си и да намерите правилното решение за неговия слух. 

    Причини за слухова загуба при новородени

    Не винаги може да се установи точната причина за слухова загуба при новородените. Понякога това може да се дължи на:

    • Генетични фактори
    • Инфекции развити по време на бременността
    • Усложнения вследствие на преждевременно раждане
    • Ушни инфекции
    • Други сериозни инфекции 
    • Проблеми при развитието на ухото
    • Травми или наранявания по главата или в областта на ушите
    • Продължително излагане на силни шумове
    Прочети още
    Как се измерва слуховата загуба?

    Как се измерва слуховата загуба?

    Слухът може да бъде измерен по различни начини.

    Това може да бъде направено чрез изследване на това колко добре някой разбира речта при нормално ниво на гласа или при шепнене. Въпреки това има два основни проблема при този вид изследване.

    На първо място, трудно е да се поддържа постоянна интензивност на речта. От друга страна, речта е съставена от много звуци, които се различават значително по отношение на честотата. По този начин слухова загуба, която се свежда до точно определен диапазон от честоти, може да бъде пропусната. Ето защо аудиолозите измерват нивото на загуба на слуха, използвайки определени техники в теста, които осигуряват звуци от известен интензитет и специфични честоти.

    За да се установи вида на загубата на слух, слухът се измерва с помощта на слушалки /които измерват въздушната проводимост/ и чрез поставянето на малък вибратор на главата ви /което заобикаля тъпанчето и средното ухо и измерва звуковите вълни, които преминават директно към кохлеата във вътрешното ухо/ - това е измерване по костна проводимост. По този начин се измерва пълната ефективност на вашия слух.

    безплатен тест на слуха

    Посредством слушалките, на слушателя му се пускат гама от тонове от различни честоти, като тестът се прави първо на едното ухо, после на другото. Интензивността на всеки тон е разнообразна, за да може да се открие най-ниското ниво, което слушателят може да чуе. Точно този праг на тона се нанася на аудиограмата.  

    Необичайно е за някой прага на слуха му да бъде еднакъв или подобен за различните честоти – обикновено човек има по-голяма загуба на слуха във високочестотните тонове. Загубата на слух може да бъде различна за всяко ухо. Загубата на слуха се измерва в единици наречени децибели ниво на слуха (dB HL за по-кратко).

    След теста специалистът нанася резултатите на графиката и използва измерванията, за да ви каже степента на загуба на слуха, ако имате такава.

    • Умерена степен на загуба на слуха 20-40 dB HL   

    Не можете да чувате меки звуци и ви е трудно да разбирате речта на шумни места.

    • Средна степен на загуба на слуха 41-70 db HL   

    Не можете да чувате умерени звуци и имате затруднения в разбиране на речта при шумен заден фон.

    • Тежка степен на загуба на слуха 71-95 db HL   

    Трябва да молите хората около вас да говорят по-високо и груповите разговори са изключително трудни за вас.

    • Пълна степен на загуба на слуха – повече от 95db HL   

    Можете да чувате само някои много силни звуци и общуването за вас е невъзможно без слухови апарати.

    Прочети още
    Как да говорим с човек, който има слухова загуба?

    Как да говорим с човек, който има слухова загуба?

    Загрижени ли сте за някой ваш близък от семейството Ви, който има слухова загуба и не прави нищо по въпроса?

    Може да бъде разочароващо, когато трябва да се повтаряте, да викате или да увеличавате звука на ТВ, така че те да могат да го чуват.

    Можете да се натъжите, когато видите, че някой Ваш близък роднина или приятел се изолира и пропуска много аспекти от живота. Или да се притесните, че той ще бъде в опасност, ако не може да чуе алармата за пожар или приближаващ автомобил при пресичане на пътя.

    Приемане и осъзнаване на проблема

    Хората не обичат да си признават, че остаряват – често защото те не се чувстват стари. Те отричат техния слухов проблем или знаят, че имат такъв проблем, но отлагат решението да направят нещо за него.

    Също така те може би не осъзнават колко различни са днешните дигитални слухови апарати в сравнение с устройствата, които техните родители и баби и дядовци са носили.

    Помощта и насърчаването от страна на приятелите и семейството може да бъде безценно в подпомагането на човек със слухова загуба да приеме проблема си и да го преодолее, така че да може да води пълноценен живот.

    безплатен тест на слуха

    Може да Ви помогнем, за да им помогнете – например да минете през онлайн теста за слуха заедно с тях.

    Ако Вие сте добре информиран, може би те ще забележат.  Имаме подробна информация на сайта, която да помогне на Вас и Вашия близък да се осведомите и да вземете правилно решение за това как да разрешите слуховия проблем. Открийте повече за слуховата загуба и как специалистите по слухопротезиране в Ototon могат да осигурят слухови апарати за справяне с многото различни видове слухова загуба.

    Даже по-доброто решение е да доведете Вашия близък в нашия център за слуха за тест на слуха и консултация. Нашите специалисти по слухопротезиране ще предложат на Вашия близък и на Вас експертна помощ и консултация, за да намерите правилния слухов апарат за тяхната слухова загуба и начин на живот.

    Ако човек носи слухов апарат, това не означава, че той чува перфектно.

    Когато Вие започнете да носите слухови апарати за първи път, най-важното нещо е да имате реалистични очаквания.

    Нищо не може да възстанови слухът Ви напълно. Звукът, чут чрез слуховите апарати, може на пръв поглед да Ви се стори странен и непознат.

    Важно е човек да бъде постоянен, тъй като само след седмица повечето хора осъзнават, че техните слухови апарати всъщност са променили техния живот.

    Как да разговаряте с човек със слухова загуба

    • Уверете се, че сте в контакт  „лице-в-лице“ или „очи-в-очи“ с човека, с когото разговаряте
    • Уверете се, че сте привлекли вниманието на слушателя си, преди да започнете да говорите
    • Говорете ясно, но не твърде бавно, и не преувеличавайте движенията на устните си
    • Използвайте естествени лицеви изражения и жестове
    • Не крещете. Не е комфортно за човек със слухов апарат да Ви слуша, а и изглежда агресивно
    • Ако някой не разбира какво казвате, не повтаряйте. Вместо това се опитайте да го кажете по друг начин
    • Намерете подходящо място за разговор - с добро осветление и далеч от шум и разсейване
    • Използвайте разбираем език и не говорете под носа си
    • Избягвайте употребата на жаргони и непознати съкращения
    Прочети още
    Какво е тест на слуха? | Разчитане на Аудиограма

    Какво е тест на слуха? | Разчитане на Аудиограма

    В тази статия ще откриете какво е аудиограмата при тест на слуха, как се прави и как се разчита от специалист. Вижте различните видове слухова загуба и как тя влияе на живота ви
    Прочети още
    Първи признаци за намален слух и хипакузис

    Първи признаци за намален слух и хипакузис

    Имате ли съмнения, че имате загуба на слуха? В тази статия ще намерите първите признаци за загуба на слуха, на какво да обърнете внимание и дали имате нужда от тест на слуха.
    Прочети още
    На каква възраст чуваме най-добре?

    На каква възраст чуваме най-добре?

    Чуването ни почти постоянно се промения и адаптира, докато се развиваме. Често си задаваме въпроси като: "На коя възраст чувам най-добре?" или "Как да запазя слуха си здрав за по-дълго?"
    Прочети още
    Как чуваме? Всичко което трябва да знаете за ушите

    Как чуваме? Всичко което трябва да знаете за ушите

    Светът е пълен с разнообразие от звуци, но как всъщност ги възприемаме и  на какво може да повлиея загубата на слуха?
    Прочети още
    16 резултата