Блог за слуховата загуба / Слухова загуба

Нуждае ли се детето ми от слухов апарат?

Нуждае ли се детето ми от слухов апарат?

Загубата на слуха може значително да повлияе на развитието, комуникативните умения и цялостното качество на живот на детето. Като родител е изключително важно да разпознаете признаците, че детето Ви има нужда от слухов апарат. Ранното идентифициране на загубата на слуха и търсенето на подходяща интервенция може да подобри значително способностите на Вашето дете за учене, общуване и развитието му като цяло.

Запознайте се със знаците, които могат да подскажат, че Вашето дете се нуждае от слухов апарат. Важно е да се обърне внимание, имайки предвид колко ценна е ранната намеса и подкрепа при такъв проблем.

Наблюдавайте за трудности в общуването

Обърнете внимание на това как детето Ви реагира на звуци и как общува с другите. Децата със загуба на слуха могат да проявят следното поведение:

  • Чести молби за повторение или пояснение на казаното;
  • Трудност при следване на инструкции, особено в шумна среда;
  • Говор по-силен от необходимото;
  • Забавено или неясно развитие на речта;
  • Ограничен речников запас или трудности при изразяване.

Липса на реакция на звуци

Новородените и кърмачетата трябва да демонстрират адекватни реакции на звуци, като например обръщане на глава към източника. Докато детето расте, то се научава и да реагира на името си, на познатите гласове и звуци от околната среда. 

Ако забележите липса на реакция или неадекватни отговори при Вашето дете, това може да означава загуба на слуха.

Развитие на речта и езика

Загубата на слуха може значително да повлияе на речта и езика на детето. Внимавайте за следните предупредителни знаци:

  • Забавено или отсъстващо бърборене, гукане и други типични детски звуци;
  • Трудности при имитирането на звуци, думи или фрази;
  • Ограничен речников запас, забавяне в езиковото развитие;
  • Неправилно произношение или говорни грешки, нетипични за възрастовия диапазон.

Образователни трудности

Децата със загуба на слух често се сблъскат с предизвикателства в образователната среда. Следните знаци могат да показват необходимост от слухови апарати:

  • Затруднено следене на уроците или участие в дискусии в класната стая;
  • Спад в постигнатите резултати;
  • Проблеми с четене, правопис или разбиране;
  • Чести молби за разяснение или помощ.

Социални и поведенчески промени

Загубата на слуха може да повлияе на социалните взаимодействия и поведението на детето. Обърнете внимание на следните индикатори:

  • Отдръпване от социални дейности или трудности при намирането на приятели;
  • Неразбиране или погрешно тълкуване на социални знаци;
  • Раздразнителност, чувство на неудовлетвореност или признаци на емоционален дистрес;
  • Повишена умора или невнимание, особено в ситуации, изискващи слушане и концентрация.

Фамилна анамнеза и рискови фактори

Помислете за семейната си история и всички рискови фактори, свързани със загуба на слух. Ако Вие или Вашият партньор имате семейна анамнеза за загуба на слуха или ако детето Ви е имало ушни инфекции, висока температура или излагане на силни шумове, това увеличава вероятността от загуба на слуха.

Разпознаването на признаците на загуба на слуха при Вашето дете е от решаващо значение за цялостното му развитие и благополучие. Ако забележите някой от гореспоменатите признаци, важно е да се консултирате с педиатър или слухопротезист за цялостна оценка. 

Ранната намеса, като например поставяне на слухов апарат, може значително да подобри комуникативните умения, академичните постижения и социалните взаимодействия на Вашето дете. Не забравяйте, че като родител Вашето внимание и подкрепа в голяма степен определят пътя на детето Ви към по-добро здраве на слуха и по-светло бъдеще.

 

Прочети още
Как загубата на слуха влияе върху връзките

Как загубата на слуха влияе върху връзките

„Не е свързано с теб“, както хората казват. Това се отнася до много аспекти от живота, но е изключително вярно за ситуации, когато слухът не е това, което е бил в миналото. Вие може да си мислите, че загубата на слуха се отразява само на Вас, но трябва да се замислите върху това дали създава проблеми и във Вашата връзка с околните.

Загубата на слуха не се появява във вакуум. Проучвания показват, че нелекуваната слухова загуба може негативно да се отрази на връзките Ви със семейството, приятелите и главно с най-близките до Вас - като Вашите интимни партньори. Въпреки това, с някои промени Вие може значително да намалите отрицателното влияние на загубата на слуха върху Вашите взаимоотношения с другите.

Загубата на слуха прави взаимоотношенията по-напрегнати

Според проучванията става ясно, че нелекуваната загуба на слуха може да се окаже основен източник на стрес, особено между партньори.

Проучванията показват, че загубата на слуха създава чувства на безпомощност, неудобство и изтощение за партньора и за връзката като цяло, според двамата изследователи, които са провели качествено проучване при двойки, където единият партньор страда от загуба на слуха.

Изследователите открили, че както участниците, страдащи от загуба на слуха, така и техните близки партньори се оплакват от загуба на спонтанност и трудности при споделяне на незначителни неочаквани случки, изказвания и непринудени разговори в тяхното ежедневие.

Общуването е ключът към здрави взаимоотношения

Всекидневното общуване между двойките, дали ще бъде относно важни неща или такива, които са тривиални, са от изключително значение за здрава връзка. Загубата на слуха е причина тези малки, но важни неща между двама души да изчезнат. Когато няма общуване, започва отдалечаване. Това отдалечаване може да доведе до сърдене, което от своя страна води до по-задълбочени проблеми в общуването и интимността. Резултатът е чувство на самота и отдалечаване между двамата партньори.

Много често съпрузите обвиняват другия, че не може да изслушва, когато всъщност причината е проблем със слуха, който им пречи на общуването.

Хората, страдащи от слухова загуба, гледат на техните партньори като ценен източник на подкрепа, като на хора, имащи важна роля в приемане на загубата на слуха им и като източник на мотивация за лечение. Но съществува и противоположна ситуация, някои казват, че дори на най-подкрепящите партньори им е трудно напълно да разберат загубата на слуха. Умората, породена от напрягане да се слуша, и фоновият шум играят роля в това колко може да чуе Вашият партньор в определен момент. Като цяло както чуващите партньори, така и тези със загуба на слуха се съгласяват със следното: има сериозна промяна в естеството и съдържанието на тяхното общуване в резултат на загуба на слуха на единия партньор.

Проучванията потвърждават, че дори най-малкото общуване, дори това, което се определя като незначително, всъщност поражда интимност и връзка между партньорите. Онези незначителни реплики, включително шеги и закачки внасят споделеност и обща мисъл. И връзките, особено браковете, страдат от отсъствието на общуване.

Отрицателни емоции, свързани със загуба на слуха

Загубата на слуха може да причини редица вредни ефекти и отрицателни емоции:

  • Безсилие
  • Сърдене заради честото компенсиране загубата на слуха на своя партньор (изпълнява ролята на преводач и казва на партньора това, което не е чул).
  • Самота - чуващите партньори чувстват, че им липсва компания
  • По-рядко участие в социални дейности, отдръпване от социално общуване
  • Интимните разговори и шегите между партньорите намаляват
  • Проблеми в общуването между партньорите
  • Липса на компания
  • Все по-рядко общуване (комуникацията е сведена до минимум)

Съвети как да разговаряте с Вашия партньор относно загубата на слуха

Да живееш с някого, който не може да чува, е неприятно, особено ако той не осъзнава проблема. Ако той постоянно Ви кара да повтаряте, да усилвате телевизора до прекалено висока степен, или има проблем с чуването на телефона, звука на микровълновата или звънеца на вратата, може би е дошъл моментът да проведете един открит разговор. Изберете подходящ, спокоен момент, когато и двамата сте в добро настроение и може да говорите необезпокоявани. Използвайте твърд, загрижен тон, който не е осъждащ или снизходителен.

  • Кажете му, че това положение се отразява на Вашите взаимоотношения. Ако Вашият партньор се притеснява да носи слухов апарат, постоянното задаване на въппроса „какво“ е нещо много дразнещо за връзката. Слуховата загуба се отразява на комуникацията, която е основата на една връзка.
  • Кажете му, че се тревожите за неговото здраве. Когато загубата на слуха не се лекува, речевият и езиков дял на мозъка могат да атрофират, довеждайки до слухова депривация, която може да увеличи риска от когнитивен упадък.
  • Кажете му, че се тревожите и за Вашето здраве. Допълнителният стрес от тревогите за здравето и безопасността на половинката Ви може да се отрази на Вас самия - физически и емоционално. Освен това, не е забавно да се слуша телевизорът или стереото много силно или да трябва да викате и постоянно да повтаряте.
  • Запазете си час за тест на слуха и помолете партньора си да дойде с Вас. Първо, това е нещо, което Вие трябва да направите на всяка цена. Второ, винаги би било добре да имате до себе си още един човек, да чуе какво ще каже слуховият специалист, независимо кой е пациентът. Процесът на изследване на слуха е толкова обикновен и лесен, че партньорът Ви също може да се съгласи да провери слуха си.
  • Обсъдете как се отразява и на двама Ви загубата на слуха. Партньорът Ви може да не знае за всички аспекти, свързани със загубата на слуха и как тя влошава качеството на живот. Обсъдете симптомите на загуба на слуха, включително симптоми като умора и раздразненост.
Прочети още
Как силния шум вреди на слуха?

Как силния шум вреди на слуха?

Работите ли в шумна индустрия? Занимавате ли се с развлекателна стрелба? Обичате ли да слушате много силна музика? Ако е така, може да сте жертва на загуба на слуха, предизвикана от шума.

Всяка година хиляди хора предявяват искове към работодателя поради увреждане на слуха вследствие на излагане на прекомерен шум на работното място.

Множество други пък излагат слуховата си система на риск, като подлагат слуховите си клетки на опасни нива на шум по време на развлекателните си занимания.

За опасни нива на шум се считат всички нива над 85 dB (децибела).

Възможно е да бъдете изложени на 85 dB в продължение на осем часа и въпреки това да се чувствате достатъчно спокойни и сигурни, че няма да навредите на слуха си. При по-силен шум (или при продължително въздействие на такова равнище на звука), ако не защитите слуха си, излагате ушите си на риск. На всеки три децибела увеличение на шума намалявате наполовина безопасното време, през което можете да слушате без да е необходима защита на слуха. Така че, имайте предвид, че много бързо по-силните звуци стават опасни.

След като достигнете 115 dB, вече няма безопасно време за слушане без защита на слуха.

Слуховите клетки могат да бъдат унищожени

Кохлеята е много важна част от слуховата система. В нея се намират хилядите слухови нервни клетки. Тяхната задача е да улавят звука, който навлиза в нея, да го класифицират според различните височини (честоти) и след това да изпращат тази информация до мозъка чрез слуховия нерв, за да бъде интерпретирана и разбрана. Ако слуховите клетки са увредени, звукът не се предава ефективно.

Слуховите клетки (наречени още косметси) са разположени като клавишите на пиано, но в обратна посока.

Там, където звуците навлизат в кохлеята, са разположени високочестотните реснички. Това означава, че те са бомбардирани от всеки силен шум, който влиза в кохлеята. При хората с шумова загуба на слуха първо се засягат високочестотните реснички. Слуховите клетки не умират веднага - това отнема време (освен ако ухото не е било изложено на акустична травма).

Ресничките на практика "лягат", за да си починат, след като са били изложени на прекомерен шум.

След необходимата почивка - обикновено от 12 до 16 часа - слуховите клетки се възстановяват и отново се изправят, за да приемат правилно звука. Ето защо слухът Ви може да се чувства "притъпен" след напрегнат работен ден или след посещение на шумен рок концерт. Възможно е също така да усещате звънене в ушите (тинитус) в продължение на няколко часа след излагане на силен шум.

При продължително излагане на опасни нива на шум слуховите клетки в крайна сметка няма да могат да се изправят отново и ще загинат (шумът в ушите може да продължи).

Помислете за красива зелена морава. Всеки ден ходите до простора от другата страна на моравата. Ако погледнете стръковете трева след Вас, те изглеждат смачкани и не толкова изправени, но дайте им малко време и те ще се върнат към първоначалното си състояние. Но ако продължавате да вървите по един и същ път всеки ден, накрая тези стръкове трева няма да се изправят отново и ще загинат. Точно това се случва с ресничките в ушите Ви след продължително излагане на прекомерен шум.

Акустична травма

За съжаление някои хора могат да получат акустична травма от едно-единствено опасно шумово събитие и това може да има катастрофален ефект върху слуха им.

Взрив (като експлозия) или удар по главата може не само да доведе до загиване на ресничките, но и да разкъса деликатните мембрани в кохлеята, които държат слуховите клетки, или да причини спукване на кохлеята, което да доведе до изтичане на течност във вътрешното ухо. Ако това се случи, най-лошият сценарий е необратима и цялостна загуба на слуха.

И така, какво можете да направите, за да защитите слуха си? Ако работите на шумно място и Ви е осигурена защита за слуха - използвайте я. Ако работите с шумни инструменти у дома - косите тревата, използвате огнестрелно оръжие, свирите в група или се занимавате с друго шумно хоби - осигурявайте защита на слуха си.

Съществуват много различни видове средства за защита на слуха, включително тапи за уши за музиканти, които са направени така, че не само да Ви предпазват от различни видове шум, но и да отговарят на нуждите за комфорт. 

Важно е също така да разберете, че ако вече имате увреждане на слуха, излагането на ушите Ви на опасни нива на шум може да доведе до бърза загуба на останалия Ви слух. И не забравяйте, че ако Вие или Вашите деца или внуци използвате слушалки, за да слушате музика, това също може да доведе до увреждане на слуха. Проверявайте нивото на шумозаглушаване на всички устройства за слушане, за да се уверите, че те отговарят на стандартите за безопасност и ограничават времето за слушане.

Грижете се за своя слух. Той е единственият, с който разполагате.

Прочети още
Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

В Ototon.bg нашата мисия от първия ден е ясна: да помогнем на всеки да чува добре, за да може да живее добре. И след повече от 10 години разговори с милиони хора със загуба на слуха, успяхме да забележим обща тема. 

Много хора отлагат лечението, защото не осъзнават истинската степен на загубата на слуха си и отрицателното въздействие, което тя всъщност има върху живота им. Те също така не знаят, че нелекуваната загуба на слуха ще продължи да се влошава -  щом го загубят, не могат да го върнат.  Ако тестът на слуха беше по-удобен или леснодостъпен, те може би биха разбрали необходимостта да се действа по-рано.

Ако страдате от загуба на слуха и обмисляте да вземете слухови апарати, провеждането на тест на слуха е една от първите стъпки, които трябва да предприемете. Така ще разберете сериозността на Вашата загуба на слуха и ще получите препоръка за провеждане на лечение. 

Онлайн тест на слуха от комфорта на Вашия дом е отлично начало, когато за първи път се усъмните в слуха си.

Нашият безплатен петминутен слухов тест ще Ви помогне бързо да определите нивото на загуба на слуха си и дали имате нужда от по-изчерпателен слухов тест и лечение.  

Нашият тест на слуха е в три стъпки:

  • Ще бъдете помолени да отговорите на поредица от въпроси относно слуха Ви в типични ежедневни дейности и локации. Това помага да се определи как загубата на слуха засяга Вас и хората около Вас всеки ден. 
  • На отговорите на всеки въпрос се дава „тежест“; всички отговори се събират заедно и се оценяват от нашия компютъризиран алгоритъм за тестване. 
  • Вашият завършен анализ след това се сравнява с хиляди други с лека до тежка загуба на слуха, които също са завършили теста и след това Ви се изпраща по имейл. Националният съвет по стареенето (NCOA) първоначално е събрал тази информация въз основа на отговорите от представително проучване, в което взели участие хиляди хора със загуба на слуха на възраст 50 и повече години.

Резултатите Ви ще попаднат в една от шестте категории, с диапазон от „Много леки случаи“ до „Тежка или дълбока загуба на слуха“. Решенията, които ще Ви бъдат представени, ще бъдат различни в зависимост от тежестта на Вашата загуба на слуха. Действията за решение на проблемите Ви със слуха ще варират от минаване на преглед до по-спешното „Огромни комуникационни затруднения, изискващи тестване и лечение на слуха“. 

Въпреки че ще направим препоръка въз основа на Вашите първоначални резултати, винаги препоръчваме последващи действия, ако имате усещането, че Вие или някой Ваш близък, има загуба на слуха. 

Аплодираме Ви, че сте направили първата стъпка и сте проверили здравето на слуха си. Като педприемете действия сега, не само ще забавите прогреса на загубата на слуха, но и ще останете по-здрави като цяло. Радваме се, че ще Ви помогнем да откриете качествено, достъпно решение, което отговаря на Вашите индивидуални нужди и начин на живот. Само с най-добрите медицински слухови апарати, съчетани с най-добрите специалисти по слуха, ще имате най-добрия резултат. 

Знаете ли, че ...?

Тъй като слухът намалява, самотата може да се засили и да предизвика лавина от вредни последици за здравето. Сега считана за толкова опасна, колкото пушенето на 15 цигари на ден, самотата значително повишава рисковете от депресия, деменция и ранна смърт.

Прочети още
Как да защитите ушите си, когато летите

Как да защитите ушите си, когато летите

“Самолетно ухо”

Има редица начини, за да защитите ушите си, когато летите и да направите пътуването си много по-приятно. Самолетите определено могат да затруднят ушите Ви - от ревящи двигатели до пукане в ушите и постоянното бучене на въздуха, блъскащ се срещу метала, докато се носите из небето – самолетите определено могат да затруднят ушите Ви. Има дори състояние, познато като “самолетно ухо”, което може да доведе до значителни болка, кървене и загуба на слуха, ако продължи и ако не потърсите медицинска намеса.

Често слухът е последното нещо, за което мислим, спрямо здравето си, тъй като твърде често го приемаме за даденост – докато не се натъкнем на неприятности и не се чудим защо не сме предприели стъпки да предотвратим проблемите по-рано.

Съвети, за да защитите ушите си при летене

  • Изберете най-тихата част на самолета

Проучване откри, че е по-шумно в задната част на самолета, отколкото в предната, понеже чувате и звука от самолетните двигатели. Същото важи и ако имате седалка до прозореца, без значение къде на самолета се намирате. Това предполага, че трябва да си вземете по-благосклонни за ушите седалки от средната до горната част на самолета и покрай пътеката.

  • Носете защитни средства за уши

Когато знаете, че шумът на самолет, когато излита, е около 120 децибела (dB) или повече, а всичко над 70 dB може да увреди слуха, е мъдро да използвате някаква форма на защита. Защитните средства за уши, като тапи за уши по поръчка, ще свършат чудесна работа за защита на деликатните части на ушите. С тях ще чувате, особено ако сте на дълъг полет и трябва да търпите шума много часове, включително нощем, когато искате да спите. Те също помагат да се  заглушат писъците и плача на бебетата на борда.

  • Използвайте шумозаглушаващи слушалки

Дали полетът Ви е няколко часа до слънчевата част на Европа или продължава половин ден или повече, докато летите към другата страна на света, шумозаглушаващите слушалки са чудесен начин да защитите ушите си. Те използват микрофон, който засича шума, и електроника, която се задейства и създава звуци, които го заглушават – и междувременно предоставят удивителни, висококачествени звуци от музика или видео. Те ще Ви помогнат да заглушите и шума от другия дразнител при летене – шумните пътници, които не спират да говорят, крещят или да се смеят.

  • Прозявайте се, преглъщайте и дъвчете

Тези пукащи уши, които споменахме по-рано и които са толкова познати на много пътници, могат да доведат до нещо, наречено ушна баротравма, състояние, което може да увреди слуха. Причинява се от разликите в наляганията в ухото и извън него, докато самолетът излита, променя височината си и се снижава. Можете да помогнете на ушите си, като дъвчете храни или дъвка, преглъщате или се прозявате, тъй като тези действия изравняват налягането в ухото Ви с често променящата се околна среда. Можете и да държите носа си, докато леко подухвате – метод, наречен маньовър на Валсава, който е особено полезен по време на излитане и кацане.

  • Бъдете хидратирани

Пиенето на много течности – не от алкохолния вид – по време на полет ще Ви накара да се чувствате по-добре, тъй като въздухът под налягане в кабината няма толкова кислород, колкото получавате на земята и това може да Ви накара да се чувствате мудни и изморени. Преглъщането също ще помогне за поддържане на налягането в ушите Ви равно на това извън тях.


И така, следващият път, когато трябва да летите, изпробвайте няколко или всички от съветите ни и може да откриете, че пътуването Ви е много по-лесно и по-удобно.

Прочети още
Четене на речта - умение, което подпомага преодоляването на загубата на слуха

Четене на речта - умение, което подпомага преодоляването на загубата на слуха

Какво представлява четенето на речта?

Повечето хора със загуба на слуха използват визуални сигнали, за да си помогнат да разберат речта. Някои хора притежават естествена способност за разчитане на речта. Други без подходящо обучение често се борят с разбирането на речта или разчитат единствено на партньора си в общуването, който говори на висок глас или посредством повторения. Да се разчита на последното може да се окаже доста разочароващо и да напрегне междуличностните отношения. Освен това може да доведе до цялостно избягване на разговорите и социалното взаимодействие, ако лицето със загуба на слуха изпитва разочарование от неспособността си да чува. Разчитането на речта е отличен инструмент, който се използва в комбинация с усилване на звука с цел подобряване на междуличностните и социалните отношения.

За хората с добро чувство за хумор разчитането на речта може да бъде и доста забавно. Ако някога сте имали удоволствието да гледате видеоклип с несполучливо разчитане на реч, те могат да бъдат доста комични, но също така показват значението на произношението, изражението на лицето и контекста! Четенето на реч включва:

  • Наблюдаване на движенията на устните, челюстта, езика и зъбите на говорещия;
  • Лицеви изражения, жестове, пози и движения, които помагат да се предаде смисълът на говорещия;
  • Познаване на темата и контекста;
  • Добро зрение - при нормално зрение е възможно да се чете реч на разстояние до двадесет и четири метра, но идеалното разстояние до говорещия е пет метра;
  • Емоционална устойчивост за поддържане на увереност и ангажираност с добрата комуникация.

История

Четенето на реч, известно в миналото като четене по устните, се използва от стотици години. В началото на XIX в. то е една от малкото възможности за образование на глухите хора и шанс за тяхното приобщаване към обществото. Александър Греъм Бел и неговият баща са известни със своите училища за четене на реч. Интересен факт е, че майка му Елиза Грейс Саймъндс и съпругата му Мейбъл Хъбард са били глухи.

В ранните си години Бел се съсредоточава върху обучението на деца с увреден слух. Освен това, този метод на преподаване на речево четене се смята за новаторски и дава отлични резултати при децата от общността на глухите. След като емигрира от Англия в Северна Америка, Бел започва да преподава реч на глухи ученици, използвайки изобретената от баща му универсална азбука, наречена "Видима реч". Бел, баща му и дядо му са били специалисти по механика на гласа и красноречието. Веднъж Бел казва: "Да се питаш за стойността на речта е все едно да се питаш за стойността на живота."

Успех при четенето на реч

Доказано е, че четенето на реч е успешна практика. След Първата и Втората световна война се наблюдава рязко нарастване на тежката до дълбока загуба на слуха при ветераните. Поради тази причина са построени болници за ветерани и голяма част от предоставяната рехабилитация е била свързана с аудиология и рехабилитация на слуха. Възстановяването се състояло от програма за слухова рехабилитация, която се фокусирала върху разчитането на речта, използването на слухови апарати и методите за комуникация. Ветеранът и настоящ аудиолог Марк Рос с най-голяма увереност споделя, че “Хората със загуба на слуха могат да се възползват от информация за различните видове комуникация и стратегии за възстановяване на слуха. С малко практика и съсредоточаване върху устните, хората с увреден слух могат да подобрят разбирането си за произнесената дума.”

Предимства на обучението за четене на реч

Има многобройни ползи от научаването на речево четене, които включват следното:

  • Ще се превърнете в по-добър комуникатор.
  • По-добро разбиране на проблемите, свързани със загубата на слуха.
  • Подпомагане на слуховите апарати и други технологии да вършат своята работа.
  • Разработване на редица стратегии за отстраняване на проблеми, позволяващи преодоляване на предизвикателни ситуации.
  • Обмен на идеи с други хора с увреждане на слуха.
Прочети още
Какви са причините за загуба на слуха?

Какви са причините за загуба на слуха?

При повечето възрастни с напредването на възрастта се наблюдава постепенна загуба на слуха, наречена пресбикузис. Звуците и нормалната реч могат да бъдат приглушени и може да се наложи да увеличите звука на телевизора или радиото. Много фактори могат да причинят загуба на слуха и е от съществено значение да идентифицирате и отстраните всяко увреждане възможно най-скоро. 

Анатомия на ухото

Преди да се потопим в причините за загуба на слуха, е важно да познаваме механизмите на ухото и как то интерпретира звуковите вълни към мозъка Ви. Ухото се състои от вътрешно ухо, средно ухо и външно ухо. 

Когато звуковите вълни пътуват от външния свят и външното ухо, те преминават през ушния канал до тъпанчето. Малките костици в средното ухо се наричат чукче, наковалня и стреме и усилват вибрациите при преминаването им към вътрешното ухо. 

Когато звуковите вълни достигнат до вътрешното ухо, те преминават през изпълнената с течност кохлея - структура с форма на охлюв, която съдържа хиляди нервни клетки с малки власинки. Тези косъмчета преобразуват звуковите вълни в електрически сигнали, които се изпращат до слуховата кора на мозъка. Различните вибрации изпращат различни сигнали до мозъка Ви и се интерпретират по уникален начин. 

Видове и причини за загуба на слуха

Невросензорна загуба на слуха

Невросензорна загуба на слуха се проявява във вътрешното ухо и е най-често срещаният тип загуба на слуха. Нервите на вътрешното ухо и космените фоликули, които предават сигналите към мозъка, се увреждат поради възраст, излагане на шум или някаква травма. Невросензорната загуба на слуха не може да се коригира с операция, но може да се лекува с помощта на слухови апарати. 

Причините за невросензорна загуба на слуха включват: 

  • Хронично излагане на силен шум
  • Ако работите в строителна среда, във ферма или навсякъде, където сте постоянно изложени на силни шумове от тежки машини, това може да доведе до загуба или увреждане на слуха. 

  • Натоварване в следствие на шумни концерти или събития
  • Стоенето твърде близо до големи високоговорители в каквато и да е обстановка е вредно за здравето на слуха Ви, особено по време на концерти. Ако посещавате шумни концерти, опитайте се да избягвате устройствата за усилване на звука или носете защитни тапи за уши, ако това е неизбежно. Правете почивки от звука и излизайте навън, за да предотвратите продължително излагане. 

  • Травматични увреждания на мозъка или черепа
  • Загубата на слуха може да бъде свързана с травматични мозъчни увреждания, тъй като частта от мозъка, която обработва звука, слуховата кора, може да бъде увредена. 

    Вродени дефекти

    Генетични фактори или вродени дефекти могат да повлияят на слуха и да променят структурата на ухото. Вродените дефекти на слуха засягат около едно до две от всеки 1000 раждания и могат да бъдат идентифицирани по начина, по който бебето реагира на звуци и ги издава.

  • Болест на Мениер
  • Болестта на Мениер е заболяване на вътрешното ухо, което причинява световъртеж или внезапно усещане, че стаята се върти. По време на пристъп може да се почувствате неразположени или да Ви се гади и внезапно да загубите слуха в едното или двете уши. 

  • Тумори или израстъци във вътрешността на ухото
  • Акустичната неврома е бавно растящ и нераков тумор, който се развива на вестибуларния нерв от вътрешното ухо към мозъка. Този нерв влияе пряко върху равновесието и слуха Ви и натискът върху него може да причини световъртеж и загуба на слуха. Развитието на симптомите може да отнеме години, така че ако имате шум в ушите или проблеми с равновесието, е важно да се обърнете към лекар незабавно. 

  • Вирусни инфекции
  • Няколко вирусни инфекции могат да причинят загуба на слуха, като морбили, паротит и менингит

  • Лекарства
  • Някои предписани лекарства могат да увредят кохлеята и са честа причина за загуба на слуха, особено при възрастни хора, които приемат множество медикаменти. Аспиринът в големи дози, нестероидните противовъзпалителни средства като ибупрофен и напроксен, както и някои антибиотици могат да причинят загуба на слуха. По-вероятно е симптомите да се появят, когато едновременно се приема повече от едно от тези лекарства. Важно е да бъдете бдителни и да познавате тялото си, когато приемате лекарства, и да съобщавате на лекаря си за всякакви промени. 

    Кондуктивна загуба на слуха

    Кондуктивната загуба на слуха възниква в средното и външното ухо, обикновено поради натрупване на течност или ушна кал. Това запушване пречи на звуците да навлизат във вътрешното ухо и може лесно да се лекува медикаментозно или с помощта на процедури за отстраняване на ушна кал. При кондуктивна загуба на слуха може да е трудно да се чуват тихи или приглушени звуци, но тя не винаги е постоянна. 

    Други причини за кондуктивна загуба на слуха са: 

  • Ухото на плувеца
  • Ухото на плувеца е инфекция на външното ухо, причинена от вода, която остава в ухото ви и създава влажна среда за развитие на бактерии. Вкарването на пръсти, памучни тампони или чужди предмети в ушите също може да причини ухото на плувеца, като увреди слоя кожа, покриващ ушния канал. 

  • Алергии
  • Алергиите са отговор на имунната система на възприета заплаха и могат да засегнат всички части на ухото. Хистамините могат да предизвикат кихане, сърбеж, натиск, задръстване или звънене на ушите, което да доведе до временна загуба на слуха. 

  • Ушни инфекции 
  • Обикновените ушни инфекции могат да причинят временна загуба на слуха. Ушната инфекция може да блокира звука, преминаващ през ушния канал, и да причини заглушаване на звука. След като инфекцията се изчисти, вероятно слухът Ви ще започне да се подобрява. 

  • Синузит
  • Подобно на ушната инфекция, инфекциите на синусите могат да причинят загуба на слуха. След като течността се оттече от ушите Ви, слухът Ви би трябвало да се подобри. Повтарящите се ушни инфекции могат да оставят белези върху тъканта на ушния канал и да попречат на звуковите вълни да се разпространяват безпроблемно, което води до загуба на слуха. 

    Смесена загуба на слуха

    Както подсказва името, смесената загуба на слуха е комбинация от невросензорна и кондуктивна загуба на слуха. 

    Степени на загуба на слуха

    Тежестта на загубата на слуха зависи от много фактори и има четири клинични класификации на загубата на слуха, които помагат за определяне на възможностите за лечение. 

    Лека загуба на слуха

    При лека загуба на слуха вероятно ще чувате повечето звуци на речта, но по-фините звуци ще бъдат приглушени и трудни за възприемане.

    Умерена загуба на слуха

    Тези, които имат умерена загуба на слуха, ще се затрудняват да разбират нормално ниво на разговор. 

    Тежка загуба на слуха

    Ако имате тежка загуба на слуха, ще чувате приглушено реч на нормално ниво на разговор, ако изобщо чувате, и няколко силни звука. 

    Дълбока загуба на слуха

    При дълбока загуба на слуха може да чувате изключително силни звуци, но никаква реч. 

    Симптоми на загуба на слуха

    Повечето причини за загуба на слуха не са обратими и могат да се появят бавно с течение на времето. Ако загубата се лекува при появата на първоначалните симптоми, тя може лесно да се овладее, за да се подобри слухът Ви и да се предотврати по-нататъшно увреждане, така че да можете да водите нормален и комфортен живот. Свържете се незабавно с Вашия лекар или аудиолог за изследване на слуха, ако имате някой от следните симптоми: 

    • Постоянно звънене, бръмчене или съскане в ушите
    • Внезапна загуба на слуха
    • Загуба на слуха, която пречи на ежедневните Ви дейности
    • Болка или дискомфорт в ушите
    • Изтръпване в ухото
    • Ако често молите хората да повтарят
    • Проблеми с чуването на звуци или разговори при фонов шум
    • Забелязвате, че увеличавате звука, когато гледате телевизия или слушате радио
    • Натиск от заглушени звуци

    Загубата на слуха може значително да повлияе на качеството Ви на живот и на способността Ви да живеете нормално. Тя може дори да предизвика чувство на тревожност и депресия при някои възрастни. Намалената им способност да общуват и да поддържат разговор може да предизвика усещане за изолация и отдръпване. Дори и да не се притеснявате от потенциалната загуба на слуха, трябва незабавно да се подложите на преглед, ако имате някои от посочените симптоми. 

    Начини за предпазване на ушите от увреждане от шум

    Предотвратяването на увреждането (или по-нататъшното увреждане) на ушите Ви от шум е от решаващо значение. Ограничаването на продължителността и интензивността на излагането на шум ще предпази слуха Ви. Използвайте тапи за уши или наушници на работното място или на шумни концерти, където знаете, че ще бъдете изложени на високи децибели, и намалявайте звука на слушалките си, когато е възможно.

    Помислете за редовни тестове на слуха при личния си лекар или професионален специалист по слухопротезиране, особено ако проявявате симптоми или сте постоянно изложени на силни шумове. 

    Загубата на слуха е нормална част от живота, както и остаряването. И има много съвременни решения, които да Ви помогнат да я преодолеете и да възвърнете увереността си.

    Прочети още
    Кога е бил измислен жестомимичният език?

    Кога е бил измислен жестомимичният език?

    Няма един отговор на въпроса „Кога е бил измислен жестомимичният език?“ Това е така, защото няма такова нещо като универсален жестомимичен език. Различните държави имат собствени версии. Има източници относно форми на общуване с използване на жестове, датиращи от Древна Гърция. Нека да разледаме произхода на жестомимичните езици, използвани от глухи хора в различните части на света.

    Какво представлява жестомимичния език?

    Жестомимичният език е система от общуване, използвайки знаци с ръцете и жестове. Той обхваща жестове с ръце, изражение на лицето и езика на тялото. Структурата на изречението на жестомимичния език е различна от разговорния език. Някои жестомимики представят цели идеи и фрази. Други знаци представляват индивидуални думи или имена.

    Колко различни жестомимични знаци има?

    Има повече от 150 различни жестомимични знаци. Произходът на жестомимичните езици  е от естествено развиващите се жестомимични езици в обществото на глухите или посредством ръчно кодирани езици.

    Произходът на жестомимичния език в Англия

    Английският жестомимичен език (АЖЕ) е създаден от обществото на глухите. Има свидетелство за съществуването на жестомимичен език в обществото на глухите в Англия, датиращ от 15 век.

  • Естествено развиващи се жестомимични езици
  • Според The Conversation (Разговорът), жестомимичните езици се развиват естествено, когато една общност се състои от много хора, които страдат от загуба на слуха. Понякога това се случва, когато има висок процент от хора, страдащи от увреждане на слуха в определен регион.

    Английският жестомимичен език (АЖЕ) е пример за естествено развиващ се език. АЖЕ, Австралийският жестомимичен език (Auslan) и Новозеландският жестомимичен език (НЗЕ) се считат за диалекти на един език BANZSL. (Британски, Австралийски и Новозеландски жестомимичен език). Те използват същата граматика и азбуката на глухонемите.

  • Ръчно кодирани езици
  • Ръчно кодираните езици са творение на учители (чуващи хора). Има доказателство, което предлага, че жестомимичните езици са били използвани през Средновековна Европа от монаси, които са положили обет за мълчание. Те са използвали дактилология и знаци, за да представят писмения език. През 7 в. В Англия Бенедиктински монах Venerable Bede е създал система, за да представи буквите на латинската азбука посредством дактилология.

    През 17 в. В Испания, Pedro Ponce de León е преподавал на глухи ученици, деца на богати родители, учи ги да говорят, пишат и използват дактилология. Juan Pablo Bonet, испански духовник и лингвист разширява методите на Ponce de Leon. През 1620 г. той публикува жестомимична система.

    През 18 век е имало общност на глухите, което е използвало това, което сега се нарича старофренски жестомимичен език. Френският духовник Charles-Michel de l’Épée категоризира и записва френските знаци, за да може да се предадат на други и да се използват в образователния процес. Той смята езика за примитивен и е започнал да разработва негова собствена специфична жестомимична система. През 1760 г. той отваря първото в света свободно училище за глухи. Той и неговите учители по слух преподават на глухи ученици жестомимичен френски. Това не е било естествено развиващ се език, а първият жестомимичен език, който следва граматиката на писмения френски. Неговото училище все още съществува. То сега използва френският жестомимичен език, а не езикът на l’Épée.

  • Развитието на Американския жестомимичен език
  • Laurent Clerc, глух ученик от училището на l’Épée е основател на първото училище в Северна Америка. Жестомимичните знаци на l’Épée са станали основа на съвременния Американски жестомимичен език и азбуката на глухите на АЖЕ.

    Прочети още
    Как музикантите могат да предотвратят загубата на слуха

    Как музикантите могат да предотвратят загубата на слуха

    Независимо дали сте професионален музикант или музикален ентусиаст, постоянното свирене на инструмент може да Ви направи уязвими към загуба на слуха, предизвикана от въздействието на музиката. Няма съмнение, че излагането на музика с висока степен на звука за дълъг период от време ще доведе до трайно увреждане на слуха Ви. Разглеждали сме риска, причинен от слушането на силна музика и посещаването на концерти и причинената от шума загуба на слуха. Сега ще разгледаме как загубата на слуха може да се отрази на практикуващите музиканти. Ще се запознаем и с някои от наличните решения за избягване и/или свеждане до минимум на възможните увреждания.

    Защо музикантите са изложени на по-висок риск от загуба на слуха?

    В значителна част от музикалните произведения се използват големи вариации в силата на звука, за да се създаде настроение и емоция в творбата.  Въпреки използването на микрофони и високоговорители, музикантите все още трябва да свирят на инструментите си доста силно, за да създадат правилния звук. Когато свирят, те често се налага да свирят достатъчно силно, за да достигнат до цялата зала. В класическата музика се използват различни термини за разграничаване на тези нива на сила на звука. Крайните стойности са piano, което означава "тихо", и forte, което означава "силно". Музикално произведение, изпълнено forte на пиано, обикновено е с интензитет около 90 dB. Тя може да бъде дори по-висока, ако се изпълнява в малка стая. Това ниво е в опасната зона, която би могла да доведе до загуба на слуха вследствие на шум. Много други акустични инструменти, като медни духови и ударни инструменти, цигулка, флейта и т.н., позволяват да се свири на още по-високи нива. Ударните инструменти могат да достигнат стойности над 110 dB.

    Влияе ли жанрът на музиката върху степента на риск?

    Обикновено жанрове като класическа музика и джаз се свирят по-тихо, отколкото рок или поп. Макар и по-тихи, класическите изпълнения често могат да достигнат средна сила на звука над 100 dB. Рокконцертите могат да достигнат 120 dB, когато усилената музика се съчетае с викове на фенове.  Следователно и двата вида концерти могат да бъдат опасни за слуха ви без подходяща защита.

    Какви са препоръчителните средства за защита на слуха?

    Проблемът при повечето средства за защита на слуха е, че те осигуряват различни нива на затихване за различните честоти. Това изкривява цялостното качество на звука на музиката по много неприятен начин. Специални тапи за уши за музиканти са разработени именно по тази причина. Те гарантират, че музиката ще запази същото качество, само че с по-тих звук. Те запазват качеството и баланса на музиката, като същевременно предпазват слуховата Ви система.

    Препоръчваме специалните музикални тапи на марката Etymotic Research, които предлагат сменяеми филтри с 9, 15 и 25 dB затихване. Тези първокласни музикални тапи за уши се изработват специално за всеки потребител, като се взема точен отпечатък от ушния му канал. Това повишава комфорта на тези, които ще ги носят често. Версията с 25 dB би намалила потенциално вредното ниво на шум от 90 dB при провеждане на групова репетиция до безопасна сила на звука. 

    Предлагат се и по-евтини модели, които не се изработват по поръчка. Тези стандартни тапи за музиканти ETY осигуряват обикновено затихване от 20 dB със същите предимства за качеството на звука. Те се предлагат в два различни размера - стандартен и голям. Тези модели са идеални за тези хора, които свирят за по-кратко време и не се нуждаят от допълнителния комфорт на персонализираните модели. 

    Преди закупуването на конкретен продукт, потърсете повече информация за всички възможности за защита на ушите, създадени специално за музиканти и музикални ентусиасти. Ако имате повече въпроси относно здравето на слуха си или не сте сигурни кой тип тапи за уши ще бъде най-подходящ за Вас, свържете се със специалист и обсъдете възможностите.

    Прочети още
    Слухови апарати, които се поставят в ухото

    Слухови апарати, които се поставят в ухото

    Слуховите апарати, които се поставят в ухото (ITE), включват всички слухови апарати, които се носят изцяло в ухото (а не зад него), включително в канала (ITC), изцяло в канала (CIC) и невидими в канала (IIC).

    Вградените в ухото слухови апарати са толкова малки, че не могат да се видят от външната страна на ухото. Вместо това те се вписват добре в ушния канал и често са пригодени към индивидуалните Ви слухови изисквания и/или формата на ухото. Незабележими и леки, вероятно ще забравите, че носите слухови апарати!

    Предимства на слуховите апарати, които се поставят в ухото

  • Удобство
  • Изисквайки по-малко енергия за сравнима мощност, невидимите слухови апарати също така намаляват отзвука при използване на телефони.

  • Комфорт
  • По-малко вътрешни вибрации с по-къс отпечатък за целодневен комфорт.

  • Естествено качество на звука
  • Липсата на проводници и тръбички при правилно разположение може да осигури фантастично естествено качество на звука.

    Селекция от нашите невидими слухови апарати

    Phonak Virto Titanium

    Поколение дискретни индивидуални слухови апарати, изработени от титан.

    Phonak Virto M

    Всичко, от което имате нужда, съчетано в една чудесна технология.

    Audionova DX

    AudioNova DX е създаден с оглед на ежедневните Ви нужди.

     

    Видове слухови апарати, които се поставят в ухото

    Вътреушни (ITE)

    Корпусът на този слухов апарат изцяло запълва ухото. Предимствата му включват по-дълъг живот на батерията, наличие на захранваща версия за тежка загуба на слуха и подобрена работа.

    Вътреушните (ITE) слухови апарати са добър вариант, ако искате лесно да боравите с устройството. Традиционният ITE слухов апарат се предлага в различни размери и обикновено се поставя изцяло в ухото или ушния канал. Тези видове слухови апарати могат да поберат много електронни функции в един-единствен корпус. 

    Всички компоненти са разположени във вътрешността на малкия корпус. Силата на звука може да се регулира, а програмите могат да се избират с помощта на дистанционно управление. Много модели могат да бъдат свързани безжично към електронни устройства, като мобилни телефони и телевизори (необходими са допълнителни аксесоари).

    Обобщение

    • По-дискретни от вариантите на слухови апарати, които се поставят зад ухото
    • Удобни за хора, които носят очила
    • По-удобни за носене от други модели ITE

    Вътрешноканални (ITC)


      Това е малък и дискретен модел. Както подсказва името, корпусът на слуховия апарат се поставя в ушния канал, като по този начин запълва само половината от ухото.

      Те са малко по-големи и се простират малко по-навън от слуховите апарати, които са поставени изцяло в канала (CIC). Въпреки това, поради малко по-големия си размер, вътреканалните (ITC) слухови апарати могат да поберат повече функции от CIC. Подобно на CIC и ITE, ITC слуховите апарати са пригодени за Вашето ухо. Носещите ги могат да избират измежду различни корпуси с телесен цвят, което ги прави трудно забележими.

      Обобщение

      • По-дискретни от ITE
      • Намаляват отзвука поради разположението
      • Безжична свързаност с допълнителни аксесоари

      Изцяло в канала (CIC)

      Апаратите изцяло в канала (CIC) предлагат максимална дискретност и обикновено имат найлонова нишка, която подпомага изваждането от ухото.

      Изцяло поставените в ушния канал (CIC) слухови апарати са идеални, ако водите активен начин на живот - или ако искате слухов апарат, който е почти невидим за околните. Апаратите CIC се поставят директно в ушния канал, но поради по-малкия си размер те може да не разполагат с толкова много усъвършенствани функции, колкото други, по-големи модели. 

      Тези еднокомпонентни слухови апарати са индивидуално оформени според ушния Ви канал. Малък високоговорител лежи на гърба на апарата, докато микрофонът и капачето за батерията са на лицевата му страна. 

      Обобщение

      • Много дискретен и лек
      • Индивидуално прилягане към ухото и ушния канал
      • Поради малкия си размер функциите му могат да бъдат ограничени

       

      Невидими в канала (IIC)

      Тази подгрупа на CIC устройствата са слухови апарати, които се носят дълбоко в ушния канал и често са напълно невидими. Титанът на Phonak е пример за IIC слухов апарат.

      IIC се поставят директно в ушния канал и могат лесно да се извадят с найлонова връвчица. Тези слухови апарати са добър избор, ако водите умерено до силно активен начин на живот - или ако не искате слуховите Ви апарати да са видими за околните. Въпреки че са популярни сред ползвателите на слухови апарати, IIC може да не са най-добрият избор за потребители с по-тежка или дълбока загуба на слуха, тъй като тези модели устройства не осигуряват същата мощност, както други, по-големи видове.

      Обобщение

      • Най-малко забележимият слухов апарат
      • Формата може да бъде 3D отпечатана с титан, което я прави лека и издръжлива
      • Поради размера си (като CIC) функциите му могат да бъдат ограничени
      Прочети още
      Невросензорна загуба на слуха

      Невросензорна загуба на слуха

      Невросензорната загуба на слуха се получава при увреждане на вътрешното ухо. Аудиолозите могат да Ви помогнат, ако страдате от този вид загуба на слуха.

      Повече информация за невросензорната загуба на слуха

      Ухото Ви е съставено от три части - външно, средно и вътрешно ухо. Невросензорната загуба на слуха, или SNHL, се получава след увреждане на вътрешното ухо. Проблеми с нервните пътища от вътрешното ухо към мозъка също могат да причинят това състояние. Тихите звуци може да се чуват трудно. Дори по-силните звуци могат да бъдат неясни или да звучат приглушено.

      Това е най-често срещаният вид трайна загуба на слуха. В повечето случаи медикаментите или операцията не могат да отстранят невросензорната загуба на слуха. Слуховите апарати могат да Ви помогнат да чувате.

      Причини за появата на невросензорна загуба на слуха

      • Заболявания
      • Лекарства, които са токсични за слуха
      • Загуба на слуха, която се среща в семейството
      • Стареене
      • Удар в главата
      • Проблем в начина, по който е формирано вътрешното ухо
      • Слушане на силни шумове или преживяване на експлозии
      Прочети още
      Какво правят аудиолозите?

      Какво правят аудиолозите?

      Аудиолозите са здравни специалисти, които се специализират в областта на нарушенията на слуха и равновесието. Те диагностицират загубата на слуха, осигуряват лечение и работят с други доставчици на здравни услуги за лечение на загубата на слуха. Аудиолозите също така извършват оценки за проверка на загубата на слуха и споделят информация за начините за защита на слуха.

      Какво включва работата на аудиолозите?

      Аудиолозите са доставчици на здравни услуги със специален опит в диагностицирането и лечението на загуба на слуха. Някои аудиолози диагностицират и лекуват и проблеми с равновесието. Тази статия е посветена на аудиолозите, които са специализирани в областта на загубата на слуха.

      Какво прави един аудиолог?

      Аудиолозите правят много неща, за да предпазят слуха ви и да лекуват загубата на слуха. Те могат да извършват прегледи, за да проверят състоянието на слуха или да диагностицират загубата на слуха. Те могат да споделят информация за начините за защита на слуха. Аудиолозите лекуват загубата на слуха, като подбират и поставят слухови апарати или препоръчват и поставят слухови приспособления. Те често са членове на мултидисциплинарни екипи, които лекуват загуба на слуха.

      Причини за загуба на слуха

      • Загуба на слуха свързана с възрастта (пресбикузис)
      • Загуба на слуха, предизвикана от шум: Този често срещан проблем със слуха засяга милиони хора. Загубата на слуха, причинена от силен шум, може да бъде временна или постоянна. Аудиолозите могат да лекуват това състояние, като подберат и поставят слухови апарати или други слухови помощни средства. Те могат да окажат съдействие и на хора, които имат кохлеарни импланти.
      • Невросензорна загуба на слуха: Този вид загуба на слуха често се проявява с напредването на възрастта. Много често тя е трайна. Деца, които са наследили определени заболявания или са имали травми на главата или инфекции, могат да страдат от невросензорна загуба на слуха. Слуховите апарати, слуховите помощни средства и кохлеарните импланти могат да бъдат от помощ за това състояние.
      • Ототоксичност: Някои лекарства могат да причинят загуба на слуха. Аудиолозите могат да диагностицират и лекуват този вид загуба на слуха.

      Каква е разликата между ушен лекар, УНГ и аудиолог?

      Всички те са медицински специалисти, които са специализирани да помагат на хора с проблеми със слуха, но всеки от тях играе различна роля.

      Ушните лекари, или отолозите, обикновено лекуват тежка или дълбока загуба на слуха, причинена от заболяване, нараняване или проблеми със слуха, които са налице по рождение. Отолозите могат да използват хирургични интервенции или медикаменти за лечение на загубата на слуха.

      УНГ лекарите, или отоларинголозите, са лекари, които диагностицират и лекуват широк спектър от проблеми, засягащи ушите, носа и гърлото на хората. УНГ лекарите могат да насочат хората към аудиолози за изследване на слуха.

      Аудиолозите са специалисти по слухопротезиране, които извършват цялостна оценка на загубата на слуха, диагностицират загубата на слуха и предписват слухови апарати и други устройства, които помагат на хората да чуват. Аудиолозите не извършват операции и не предписват лекарства.

      Какви са образователните изисквания за аудиолозите?

      Повечето аудиолози придобиват степен "доктор по аудиология" (AuD). Някои аудиолози придобиват степен доктор на философските науки (PhD) или доктор на науките (ScD) в областта на науките за слуха и равновесието.

      Други образователни изисквания включват:

      • Завършване на стипендиантска или стажантска програма.
      • Полагане на държавни лицензионни изпити.

      Кога трябва да се обърнете към аудиолог?

      Вероятно ще искате да се консултирате с аудиолог, ако:

      • Молите околните да повтарят това, което казват.
      • Имате чувството, че хората около Вас мърморят или не говорят ясно.
      • Трудно Ви е да чувате и разбирате какво казват хората, когато сте в шумна среда.
      • Увеличавате звука на телевизора, телефона или други устройства, за да можете да чувате.
      • Усещате постоянно звънене или друг шум в главата или ушите си.

      Какво да очаквате от срещата си аудиолог?

      Ето какво може да се случи по време на първата Ви среща с Вашия аудиолог:

      • Той ще Ви помоли да опишете симптомите си, включително от колко време ги имате и дали те се появяват и изчезват или са постоянни.
      • Той ще прегледа ушите Ви и ще направи тест на слуха.
      • В зависимост от резултатите от теста, аудиологът ще обсъди с Вас проблемите Ви със слуха и ще Ви препоръча подходящи слухови апарати, които могат да подобрят слуха Ви.

      Какви въпроси трябва да зададете на своя аудиолог?

      • Защо имам проблеми със слуха?
      • Колко сериозна е загубата на слуха ми?
      • Временна или постоянна е загубата на слуха ми?
      • Ще имам ли нужда от слухови апарати?

      Допълнителни насоки

      Способността да чувате и да общувате е от съществено значение, за да останете свързани със света около Вас. Аудиолозите допринасят за това, като споделят начини за защита на слуха и диагностицират и лекуват загубата на слуха. В много случаи загубата на слуха настъпва постепенно и се влошава с времето. Обърнете се към аудиолог, ако Вие или член на Вашето семейство имате притеснения относно слуха си. Вашият личен лекар може да Ви препоръча аудиолог, който ще Ви помогне да овладеете състоянието.

      Прочети още
      45 резултата