Блог за слуховата загуба / Грижа

Нуждае ли се детето ми от слухов апарат?

Нуждае ли се детето ми от слухов апарат?

Загубата на слуха може значително да повлияе на развитието, комуникативните умения и цялостното качество на живот на детето. Като родител е изключително важно да разпознаете признаците, че детето Ви има нужда от слухов апарат. Ранното идентифициране на загубата на слуха и търсенето на подходяща интервенция може да подобри значително способностите на Вашето дете за учене, общуване и развитието му като цяло.

Запознайте се със знаците, които могат да подскажат, че Вашето дете се нуждае от слухов апарат. Важно е да се обърне внимание, имайки предвид колко ценна е ранната намеса и подкрепа при такъв проблем.

Наблюдавайте за трудности в общуването

Обърнете внимание на това как детето Ви реагира на звуци и как общува с другите. Децата със загуба на слуха могат да проявят следното поведение:

  • Чести молби за повторение или пояснение на казаното;
  • Трудност при следване на инструкции, особено в шумна среда;
  • Говор по-силен от необходимото;
  • Забавено или неясно развитие на речта;
  • Ограничен речников запас или трудности при изразяване.

Липса на реакция на звуци

Новородените и кърмачетата трябва да демонстрират адекватни реакции на звуци, като например обръщане на глава към източника. Докато детето расте, то се научава и да реагира на името си, на познатите гласове и звуци от околната среда. 

Ако забележите липса на реакция или неадекватни отговори при Вашето дете, това може да означава загуба на слуха.

Развитие на речта и езика

Загубата на слуха може значително да повлияе на речта и езика на детето. Внимавайте за следните предупредителни знаци:

  • Забавено или отсъстващо бърборене, гукане и други типични детски звуци;
  • Трудности при имитирането на звуци, думи или фрази;
  • Ограничен речников запас, забавяне в езиковото развитие;
  • Неправилно произношение или говорни грешки, нетипични за възрастовия диапазон.

Образователни трудности

Децата със загуба на слух често се сблъскат с предизвикателства в образователната среда. Следните знаци могат да показват необходимост от слухови апарати:

  • Затруднено следене на уроците или участие в дискусии в класната стая;
  • Спад в постигнатите резултати;
  • Проблеми с четене, правопис или разбиране;
  • Чести молби за разяснение или помощ.

Социални и поведенчески промени

Загубата на слуха може да повлияе на социалните взаимодействия и поведението на детето. Обърнете внимание на следните индикатори:

  • Отдръпване от социални дейности или трудности при намирането на приятели;
  • Неразбиране или погрешно тълкуване на социални знаци;
  • Раздразнителност, чувство на неудовлетвореност или признаци на емоционален дистрес;
  • Повишена умора или невнимание, особено в ситуации, изискващи слушане и концентрация.

Фамилна анамнеза и рискови фактори

Помислете за семейната си история и всички рискови фактори, свързани със загуба на слух. Ако Вие или Вашият партньор имате семейна анамнеза за загуба на слуха или ако детето Ви е имало ушни инфекции, висока температура или излагане на силни шумове, това увеличава вероятността от загуба на слуха.

Разпознаването на признаците на загуба на слуха при Вашето дете е от решаващо значение за цялостното му развитие и благополучие. Ако забележите някой от гореспоменатите признаци, важно е да се консултирате с педиатър или слухопротезист за цялостна оценка. 

Ранната намеса, като например поставяне на слухов апарат, може значително да подобри комуникативните умения, академичните постижения и социалните взаимодействия на Вашето дете. Не забравяйте, че като родител Вашето внимание и подкрепа в голяма степен определят пътя на детето Ви към по-добро здраве на слуха и по-светло бъдеще.

 

Прочети още
Как силния шум вреди на слуха?

Как силния шум вреди на слуха?

Работите ли в шумна индустрия? Занимавате ли се с развлекателна стрелба? Обичате ли да слушате много силна музика? Ако е така, може да сте жертва на загуба на слуха, предизвикана от шума.

Всяка година хиляди хора предявяват искове към работодателя поради увреждане на слуха вследствие на излагане на прекомерен шум на работното място.

Множество други пък излагат слуховата си система на риск, като подлагат слуховите си клетки на опасни нива на шум по време на развлекателните си занимания.

За опасни нива на шум се считат всички нива над 85 dB (децибела).

Възможно е да бъдете изложени на 85 dB в продължение на осем часа и въпреки това да се чувствате достатъчно спокойни и сигурни, че няма да навредите на слуха си. При по-силен шум (или при продължително въздействие на такова равнище на звука), ако не защитите слуха си, излагате ушите си на риск. На всеки три децибела увеличение на шума намалявате наполовина безопасното време, през което можете да слушате без да е необходима защита на слуха. Така че, имайте предвид, че много бързо по-силните звуци стават опасни.

След като достигнете 115 dB, вече няма безопасно време за слушане без защита на слуха.

Слуховите клетки могат да бъдат унищожени

Кохлеята е много важна част от слуховата система. В нея се намират хилядите слухови нервни клетки. Тяхната задача е да улавят звука, който навлиза в нея, да го класифицират според различните височини (честоти) и след това да изпращат тази информация до мозъка чрез слуховия нерв, за да бъде интерпретирана и разбрана. Ако слуховите клетки са увредени, звукът не се предава ефективно.

Слуховите клетки (наречени още косметси) са разположени като клавишите на пиано, но в обратна посока.

Там, където звуците навлизат в кохлеята, са разположени високочестотните реснички. Това означава, че те са бомбардирани от всеки силен шум, който влиза в кохлеята. При хората с шумова загуба на слуха първо се засягат високочестотните реснички. Слуховите клетки не умират веднага - това отнема време (освен ако ухото не е било изложено на акустична травма).

Ресничките на практика "лягат", за да си починат, след като са били изложени на прекомерен шум.

След необходимата почивка - обикновено от 12 до 16 часа - слуховите клетки се възстановяват и отново се изправят, за да приемат правилно звука. Ето защо слухът Ви може да се чувства "притъпен" след напрегнат работен ден или след посещение на шумен рок концерт. Възможно е също така да усещате звънене в ушите (тинитус) в продължение на няколко часа след излагане на силен шум.

При продължително излагане на опасни нива на шум слуховите клетки в крайна сметка няма да могат да се изправят отново и ще загинат (шумът в ушите може да продължи).

Помислете за красива зелена морава. Всеки ден ходите до простора от другата страна на моравата. Ако погледнете стръковете трева след Вас, те изглеждат смачкани и не толкова изправени, но дайте им малко време и те ще се върнат към първоначалното си състояние. Но ако продължавате да вървите по един и същ път всеки ден, накрая тези стръкове трева няма да се изправят отново и ще загинат. Точно това се случва с ресничките в ушите Ви след продължително излагане на прекомерен шум.

Акустична травма

За съжаление някои хора могат да получат акустична травма от едно-единствено опасно шумово събитие и това може да има катастрофален ефект върху слуха им.

Взрив (като експлозия) или удар по главата може не само да доведе до загиване на ресничките, но и да разкъса деликатните мембрани в кохлеята, които държат слуховите клетки, или да причини спукване на кохлеята, което да доведе до изтичане на течност във вътрешното ухо. Ако това се случи, най-лошият сценарий е необратима и цялостна загуба на слуха.

И така, какво можете да направите, за да защитите слуха си? Ако работите на шумно място и Ви е осигурена защита за слуха - използвайте я. Ако работите с шумни инструменти у дома - косите тревата, използвате огнестрелно оръжие, свирите в група или се занимавате с друго шумно хоби - осигурявайте защита на слуха си.

Съществуват много различни видове средства за защита на слуха, включително тапи за уши за музиканти, които са направени така, че не само да Ви предпазват от различни видове шум, но и да отговарят на нуждите за комфорт. 

Важно е също така да разберете, че ако вече имате увреждане на слуха, излагането на ушите Ви на опасни нива на шум може да доведе до бърза загуба на останалия Ви слух. И не забравяйте, че ако Вие или Вашите деца или внуци използвате слушалки, за да слушате музика, това също може да доведе до увреждане на слуха. Проверявайте нивото на шумозаглушаване на всички устройства за слушане, за да се уверите, че те отговарят на стандартите за безопасност и ограничават времето за слушане.

Грижете се за своя слух. Той е единственият, с който разполагате.

Прочети още
Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

Ако имате проблеми със слуха, изследвайте се

В Ototon.bg нашата мисия от първия ден е ясна: да помогнем на всеки да чува добре, за да може да живее добре. И след повече от 10 години разговори с милиони хора със загуба на слуха, успяхме да забележим обща тема. 

Много хора отлагат лечението, защото не осъзнават истинската степен на загубата на слуха си и отрицателното въздействие, което тя всъщност има върху живота им. Те също така не знаят, че нелекуваната загуба на слуха ще продължи да се влошава -  щом го загубят, не могат да го върнат.  Ако тестът на слуха беше по-удобен или леснодостъпен, те може би биха разбрали необходимостта да се действа по-рано.

Ако страдате от загуба на слуха и обмисляте да вземете слухови апарати, провеждането на тест на слуха е една от първите стъпки, които трябва да предприемете. Така ще разберете сериозността на Вашата загуба на слуха и ще получите препоръка за провеждане на лечение. 

Онлайн тест на слуха от комфорта на Вашия дом е отлично начало, когато за първи път се усъмните в слуха си.

Нашият безплатен петминутен слухов тест ще Ви помогне бързо да определите нивото на загуба на слуха си и дали имате нужда от по-изчерпателен слухов тест и лечение.  

Нашият тест на слуха е в три стъпки:

  • Ще бъдете помолени да отговорите на поредица от въпроси относно слуха Ви в типични ежедневни дейности и локации. Това помага да се определи как загубата на слуха засяга Вас и хората около Вас всеки ден. 
  • На отговорите на всеки въпрос се дава „тежест“; всички отговори се събират заедно и се оценяват от нашия компютъризиран алгоритъм за тестване. 
  • Вашият завършен анализ след това се сравнява с хиляди други с лека до тежка загуба на слуха, които също са завършили теста и след това Ви се изпраща по имейл. Националният съвет по стареенето (NCOA) първоначално е събрал тази информация въз основа на отговорите от представително проучване, в което взели участие хиляди хора със загуба на слуха на възраст 50 и повече години.

Резултатите Ви ще попаднат в една от шестте категории, с диапазон от „Много леки случаи“ до „Тежка или дълбока загуба на слуха“. Решенията, които ще Ви бъдат представени, ще бъдат различни в зависимост от тежестта на Вашата загуба на слуха. Действията за решение на проблемите Ви със слуха ще варират от минаване на преглед до по-спешното „Огромни комуникационни затруднения, изискващи тестване и лечение на слуха“. 

Въпреки че ще направим препоръка въз основа на Вашите първоначални резултати, винаги препоръчваме последващи действия, ако имате усещането, че Вие или някой Ваш близък, има загуба на слуха. 

Аплодираме Ви, че сте направили първата стъпка и сте проверили здравето на слуха си. Като педприемете действия сега, не само ще забавите прогреса на загубата на слуха, но и ще останете по-здрави като цяло. Радваме се, че ще Ви помогнем да откриете качествено, достъпно решение, което отговаря на Вашите индивидуални нужди и начин на живот. Само с най-добрите медицински слухови апарати, съчетани с най-добрите специалисти по слуха, ще имате най-добрия резултат. 

Знаете ли, че ...?

Тъй като слухът намалява, самотата може да се засили и да предизвика лавина от вредни последици за здравето. Сега считана за толкова опасна, колкото пушенето на 15 цигари на ден, самотата значително повишава рисковете от депресия, деменция и ранна смърт.

Прочети още
Четене на речта - умение, което подпомага преодоляването на загубата на слуха

Четене на речта - умение, което подпомага преодоляването на загубата на слуха

Какво представлява четенето на речта?

Повечето хора със загуба на слуха използват визуални сигнали, за да си помогнат да разберат речта. Някои хора притежават естествена способност за разчитане на речта. Други без подходящо обучение често се борят с разбирането на речта или разчитат единствено на партньора си в общуването, който говори на висок глас или посредством повторения. Да се разчита на последното може да се окаже доста разочароващо и да напрегне междуличностните отношения. Освен това може да доведе до цялостно избягване на разговорите и социалното взаимодействие, ако лицето със загуба на слуха изпитва разочарование от неспособността си да чува. Разчитането на речта е отличен инструмент, който се използва в комбинация с усилване на звука с цел подобряване на междуличностните и социалните отношения.

За хората с добро чувство за хумор разчитането на речта може да бъде и доста забавно. Ако някога сте имали удоволствието да гледате видеоклип с несполучливо разчитане на реч, те могат да бъдат доста комични, но също така показват значението на произношението, изражението на лицето и контекста! Четенето на реч включва:

  • Наблюдаване на движенията на устните, челюстта, езика и зъбите на говорещия;
  • Лицеви изражения, жестове, пози и движения, които помагат да се предаде смисълът на говорещия;
  • Познаване на темата и контекста;
  • Добро зрение - при нормално зрение е възможно да се чете реч на разстояние до двадесет и четири метра, но идеалното разстояние до говорещия е пет метра;
  • Емоционална устойчивост за поддържане на увереност и ангажираност с добрата комуникация.

История

Четенето на реч, известно в миналото като четене по устните, се използва от стотици години. В началото на XIX в. то е една от малкото възможности за образование на глухите хора и шанс за тяхното приобщаване към обществото. Александър Греъм Бел и неговият баща са известни със своите училища за четене на реч. Интересен факт е, че майка му Елиза Грейс Саймъндс и съпругата му Мейбъл Хъбард са били глухи.

В ранните си години Бел се съсредоточава върху обучението на деца с увреден слух. Освен това, този метод на преподаване на речево четене се смята за новаторски и дава отлични резултати при децата от общността на глухите. След като емигрира от Англия в Северна Америка, Бел започва да преподава реч на глухи ученици, използвайки изобретената от баща му универсална азбука, наречена "Видима реч". Бел, баща му и дядо му са били специалисти по механика на гласа и красноречието. Веднъж Бел казва: "Да се питаш за стойността на речта е все едно да се питаш за стойността на живота."

Успех при четенето на реч

Доказано е, че четенето на реч е успешна практика. След Първата и Втората световна война се наблюдава рязко нарастване на тежката до дълбока загуба на слуха при ветераните. Поради тази причина са построени болници за ветерани и голяма част от предоставяната рехабилитация е била свързана с аудиология и рехабилитация на слуха. Възстановяването се състояло от програма за слухова рехабилитация, която се фокусирала върху разчитането на речта, използването на слухови апарати и методите за комуникация. Ветеранът и настоящ аудиолог Марк Рос с най-голяма увереност споделя, че “Хората със загуба на слуха могат да се възползват от информация за различните видове комуникация и стратегии за възстановяване на слуха. С малко практика и съсредоточаване върху устните, хората с увреден слух могат да подобрят разбирането си за произнесената дума.”

Предимства на обучението за четене на реч

Има многобройни ползи от научаването на речево четене, които включват следното:

  • Ще се превърнете в по-добър комуникатор.
  • По-добро разбиране на проблемите, свързани със загубата на слуха.
  • Подпомагане на слуховите апарати и други технологии да вършат своята работа.
  • Разработване на редица стратегии за отстраняване на проблеми, позволяващи преодоляване на предизвикателни ситуации.
  • Обмен на идеи с други хора с увреждане на слуха.
Прочети още
Какви са причините за загуба на слуха?

Какви са причините за загуба на слуха?

При повечето възрастни с напредването на възрастта се наблюдава постепенна загуба на слуха, наречена пресбикузис. Звуците и нормалната реч могат да бъдат приглушени и може да се наложи да увеличите звука на телевизора или радиото. Много фактори могат да причинят загуба на слуха и е от съществено значение да идентифицирате и отстраните всяко увреждане възможно най-скоро. 

Анатомия на ухото

Преди да се потопим в причините за загуба на слуха, е важно да познаваме механизмите на ухото и как то интерпретира звуковите вълни към мозъка Ви. Ухото се състои от вътрешно ухо, средно ухо и външно ухо. 

Когато звуковите вълни пътуват от външния свят и външното ухо, те преминават през ушния канал до тъпанчето. Малките костици в средното ухо се наричат чукче, наковалня и стреме и усилват вибрациите при преминаването им към вътрешното ухо. 

Когато звуковите вълни достигнат до вътрешното ухо, те преминават през изпълнената с течност кохлея - структура с форма на охлюв, която съдържа хиляди нервни клетки с малки власинки. Тези косъмчета преобразуват звуковите вълни в електрически сигнали, които се изпращат до слуховата кора на мозъка. Различните вибрации изпращат различни сигнали до мозъка Ви и се интерпретират по уникален начин. 

Видове и причини за загуба на слуха

Невросензорна загуба на слуха

Невросензорна загуба на слуха се проявява във вътрешното ухо и е най-често срещаният тип загуба на слуха. Нервите на вътрешното ухо и космените фоликули, които предават сигналите към мозъка, се увреждат поради възраст, излагане на шум или някаква травма. Невросензорната загуба на слуха не може да се коригира с операция, но може да се лекува с помощта на слухови апарати. 

Причините за невросензорна загуба на слуха включват: 

  • Хронично излагане на силен шум
  • Ако работите в строителна среда, във ферма или навсякъде, където сте постоянно изложени на силни шумове от тежки машини, това може да доведе до загуба или увреждане на слуха. 

  • Натоварване в следствие на шумни концерти или събития
  • Стоенето твърде близо до големи високоговорители в каквато и да е обстановка е вредно за здравето на слуха Ви, особено по време на концерти. Ако посещавате шумни концерти, опитайте се да избягвате устройствата за усилване на звука или носете защитни тапи за уши, ако това е неизбежно. Правете почивки от звука и излизайте навън, за да предотвратите продължително излагане. 

  • Травматични увреждания на мозъка или черепа
  • Загубата на слуха може да бъде свързана с травматични мозъчни увреждания, тъй като частта от мозъка, която обработва звука, слуховата кора, може да бъде увредена. 

    Вродени дефекти

    Генетични фактори или вродени дефекти могат да повлияят на слуха и да променят структурата на ухото. Вродените дефекти на слуха засягат около едно до две от всеки 1000 раждания и могат да бъдат идентифицирани по начина, по който бебето реагира на звуци и ги издава.

  • Болест на Мениер
  • Болестта на Мениер е заболяване на вътрешното ухо, което причинява световъртеж или внезапно усещане, че стаята се върти. По време на пристъп може да се почувствате неразположени или да Ви се гади и внезапно да загубите слуха в едното или двете уши. 

  • Тумори или израстъци във вътрешността на ухото
  • Акустичната неврома е бавно растящ и нераков тумор, който се развива на вестибуларния нерв от вътрешното ухо към мозъка. Този нерв влияе пряко върху равновесието и слуха Ви и натискът върху него може да причини световъртеж и загуба на слуха. Развитието на симптомите може да отнеме години, така че ако имате шум в ушите или проблеми с равновесието, е важно да се обърнете към лекар незабавно. 

  • Вирусни инфекции
  • Няколко вирусни инфекции могат да причинят загуба на слуха, като морбили, паротит и менингит

  • Лекарства
  • Някои предписани лекарства могат да увредят кохлеята и са честа причина за загуба на слуха, особено при възрастни хора, които приемат множество медикаменти. Аспиринът в големи дози, нестероидните противовъзпалителни средства като ибупрофен и напроксен, както и някои антибиотици могат да причинят загуба на слуха. По-вероятно е симптомите да се появят, когато едновременно се приема повече от едно от тези лекарства. Важно е да бъдете бдителни и да познавате тялото си, когато приемате лекарства, и да съобщавате на лекаря си за всякакви промени. 

    Кондуктивна загуба на слуха

    Кондуктивната загуба на слуха възниква в средното и външното ухо, обикновено поради натрупване на течност или ушна кал. Това запушване пречи на звуците да навлизат във вътрешното ухо и може лесно да се лекува медикаментозно или с помощта на процедури за отстраняване на ушна кал. При кондуктивна загуба на слуха може да е трудно да се чуват тихи или приглушени звуци, но тя не винаги е постоянна. 

    Други причини за кондуктивна загуба на слуха са: 

  • Ухото на плувеца
  • Ухото на плувеца е инфекция на външното ухо, причинена от вода, която остава в ухото ви и създава влажна среда за развитие на бактерии. Вкарването на пръсти, памучни тампони или чужди предмети в ушите също може да причини ухото на плувеца, като увреди слоя кожа, покриващ ушния канал. 

  • Алергии
  • Алергиите са отговор на имунната система на възприета заплаха и могат да засегнат всички части на ухото. Хистамините могат да предизвикат кихане, сърбеж, натиск, задръстване или звънене на ушите, което да доведе до временна загуба на слуха. 

  • Ушни инфекции 
  • Обикновените ушни инфекции могат да причинят временна загуба на слуха. Ушната инфекция може да блокира звука, преминаващ през ушния канал, и да причини заглушаване на звука. След като инфекцията се изчисти, вероятно слухът Ви ще започне да се подобрява. 

  • Синузит
  • Подобно на ушната инфекция, инфекциите на синусите могат да причинят загуба на слуха. След като течността се оттече от ушите Ви, слухът Ви би трябвало да се подобри. Повтарящите се ушни инфекции могат да оставят белези върху тъканта на ушния канал и да попречат на звуковите вълни да се разпространяват безпроблемно, което води до загуба на слуха. 

    Смесена загуба на слуха

    Както подсказва името, смесената загуба на слуха е комбинация от невросензорна и кондуктивна загуба на слуха. 

    Степени на загуба на слуха

    Тежестта на загубата на слуха зависи от много фактори и има четири клинични класификации на загубата на слуха, които помагат за определяне на възможностите за лечение. 

    Лека загуба на слуха

    При лека загуба на слуха вероятно ще чувате повечето звуци на речта, но по-фините звуци ще бъдат приглушени и трудни за възприемане.

    Умерена загуба на слуха

    Тези, които имат умерена загуба на слуха, ще се затрудняват да разбират нормално ниво на разговор. 

    Тежка загуба на слуха

    Ако имате тежка загуба на слуха, ще чувате приглушено реч на нормално ниво на разговор, ако изобщо чувате, и няколко силни звука. 

    Дълбока загуба на слуха

    При дълбока загуба на слуха може да чувате изключително силни звуци, но никаква реч. 

    Симптоми на загуба на слуха

    Повечето причини за загуба на слуха не са обратими и могат да се появят бавно с течение на времето. Ако загубата се лекува при появата на първоначалните симптоми, тя може лесно да се овладее, за да се подобри слухът Ви и да се предотврати по-нататъшно увреждане, така че да можете да водите нормален и комфортен живот. Свържете се незабавно с Вашия лекар или аудиолог за изследване на слуха, ако имате някой от следните симптоми: 

    • Постоянно звънене, бръмчене или съскане в ушите
    • Внезапна загуба на слуха
    • Загуба на слуха, която пречи на ежедневните Ви дейности
    • Болка или дискомфорт в ушите
    • Изтръпване в ухото
    • Ако често молите хората да повтарят
    • Проблеми с чуването на звуци или разговори при фонов шум
    • Забелязвате, че увеличавате звука, когато гледате телевизия или слушате радио
    • Натиск от заглушени звуци

    Загубата на слуха може значително да повлияе на качеството Ви на живот и на способността Ви да живеете нормално. Тя може дори да предизвика чувство на тревожност и депресия при някои възрастни. Намалената им способност да общуват и да поддържат разговор може да предизвика усещане за изолация и отдръпване. Дори и да не се притеснявате от потенциалната загуба на слуха, трябва незабавно да се подложите на преглед, ако имате някои от посочените симптоми. 

    Начини за предпазване на ушите от увреждане от шум

    Предотвратяването на увреждането (или по-нататъшното увреждане) на ушите Ви от шум е от решаващо значение. Ограничаването на продължителността и интензивността на излагането на шум ще предпази слуха Ви. Използвайте тапи за уши или наушници на работното място или на шумни концерти, където знаете, че ще бъдете изложени на високи децибели, и намалявайте звука на слушалките си, когато е възможно.

    Помислете за редовни тестове на слуха при личния си лекар или професионален специалист по слухопротезиране, особено ако проявявате симптоми или сте постоянно изложени на силни шумове. 

    Загубата на слуха е нормална част от живота, както и остаряването. И има много съвременни решения, които да Ви помогнат да я преодолеете и да възвърнете увереността си.

    Прочети още
    Как музикантите могат да предотвратят загубата на слуха

    Как музикантите могат да предотвратят загубата на слуха

    Независимо дали сте професионален музикант или музикален ентусиаст, постоянното свирене на инструмент може да Ви направи уязвими към загуба на слуха, предизвикана от въздействието на музиката. Няма съмнение, че излагането на музика с висока степен на звука за дълъг период от време ще доведе до трайно увреждане на слуха Ви. Разглеждали сме риска, причинен от слушането на силна музика и посещаването на концерти и причинената от шума загуба на слуха. Сега ще разгледаме как загубата на слуха може да се отрази на практикуващите музиканти. Ще се запознаем и с някои от наличните решения за избягване и/или свеждане до минимум на възможните увреждания.

    Защо музикантите са изложени на по-висок риск от загуба на слуха?

    В значителна част от музикалните произведения се използват големи вариации в силата на звука, за да се създаде настроение и емоция в творбата.  Въпреки използването на микрофони и високоговорители, музикантите все още трябва да свирят на инструментите си доста силно, за да създадат правилния звук. Когато свирят, те често се налага да свирят достатъчно силно, за да достигнат до цялата зала. В класическата музика се използват различни термини за разграничаване на тези нива на сила на звука. Крайните стойности са piano, което означава "тихо", и forte, което означава "силно". Музикално произведение, изпълнено forte на пиано, обикновено е с интензитет около 90 dB. Тя може да бъде дори по-висока, ако се изпълнява в малка стая. Това ниво е в опасната зона, която би могла да доведе до загуба на слуха вследствие на шум. Много други акустични инструменти, като медни духови и ударни инструменти, цигулка, флейта и т.н., позволяват да се свири на още по-високи нива. Ударните инструменти могат да достигнат стойности над 110 dB.

    Влияе ли жанрът на музиката върху степента на риск?

    Обикновено жанрове като класическа музика и джаз се свирят по-тихо, отколкото рок или поп. Макар и по-тихи, класическите изпълнения често могат да достигнат средна сила на звука над 100 dB. Рокконцертите могат да достигнат 120 dB, когато усилената музика се съчетае с викове на фенове.  Следователно и двата вида концерти могат да бъдат опасни за слуха ви без подходяща защита.

    Какви са препоръчителните средства за защита на слуха?

    Проблемът при повечето средства за защита на слуха е, че те осигуряват различни нива на затихване за различните честоти. Това изкривява цялостното качество на звука на музиката по много неприятен начин. Специални тапи за уши за музиканти са разработени именно по тази причина. Те гарантират, че музиката ще запази същото качество, само че с по-тих звук. Те запазват качеството и баланса на музиката, като същевременно предпазват слуховата Ви система.

    Препоръчваме специалните музикални тапи на марката Etymotic Research, които предлагат сменяеми филтри с 9, 15 и 25 dB затихване. Тези първокласни музикални тапи за уши се изработват специално за всеки потребител, като се взема точен отпечатък от ушния му канал. Това повишава комфорта на тези, които ще ги носят често. Версията с 25 dB би намалила потенциално вредното ниво на шум от 90 dB при провеждане на групова репетиция до безопасна сила на звука. 

    Предлагат се и по-евтини модели, които не се изработват по поръчка. Тези стандартни тапи за музиканти ETY осигуряват обикновено затихване от 20 dB със същите предимства за качеството на звука. Те се предлагат в два различни размера - стандартен и голям. Тези модели са идеални за тези хора, които свирят за по-кратко време и не се нуждаят от допълнителния комфорт на персонализираните модели. 

    Преди закупуването на конкретен продукт, потърсете повече информация за всички възможности за защита на ушите, създадени специално за музиканти и музикални ентусиасти. Ако имате повече въпроси относно здравето на слуха си или не сте сигурни кой тип тапи за уши ще бъде най-подходящ за Вас, свържете се със специалист и обсъдете възможностите.

    Прочети още
    Заглъхнали уши | Причини и лечение

    Заглъхнали уши | Причини и лечение

    Точно както замъгленото виждане пречи на доброто зрение, заглъхналите уши има подобен вреден ефект върху здравето на слуха. В резултат на лека загуба на слуха, приглушеният слух е състояние, което отслабва способността на човека да чува звуци. Вероятно сте се сблъсквали с него след настинка или докато сте се ориентирали за промените в налягането в салона на самолета.

    Заглъхване на ушите може да се появи и да изчезне или да остане за постоянно, в зависимост от конкретните обстоятелства. В крайна сметка, увреждането може да намали качеството на слуха ви. Добрата новина е, че то обикновено е преодолимо с подходящо лечение.

    Защо ушите ни заглъхват?

    Заглъхване на ушите се появява, когато звукът не може да преминава през външното, средното или вътрешното ухо толкова ефективно, колкото преди. Описваме звука като приглушен, когато забележим промяна в слуха и силата на звука ни се струва по-слаба от преди.

    Заглушения слух може да повлияе негативно на слуховите способности - и евентуално да доведе до приглушен говор. Типичните симптоми включват изкривяване на слуха и усещане за "запушено ухо". Разграничени като временни или постоянни, хората, които се сблъскват с увреждането, могат първоначално да изпитват тези симптоми в продължение на дни или седмици.

    Симптоми на заглушеното ухо

    Приглушеният слух се разпознава по различни симптоми, включително:

    • Затруднения при чуването или разбирането на определени звуци
    • Чуване на приглушени, неясни звуци
    • Болка в ухото
    • Усещане, че в ухото има памучно топче
    • Усещане за пълнота в ухото
    • Изпускане на секрет в ухото
    • Звънене в ушите

    Временно заглушаване на слуха

    Често срещана причина за временно заглушаване на слуха е запушване на средното ухо, обикновено поради натрупване на течност при настинка, ушна инфекция или алергия. Инфекция на средното ухо, известна като отит на средното ухо, също може да доведе до временно запушване на средното ухо, което може да причини значителна загуба на слуха, ако не се лекува.

    Натрупването на ушна кал също може да допринесе за запушване, но процедурата по отстраняване може да помогне за разрешаване на временното заглушаване. След като течността изчезне, слухът се възстановява.

    Съществуват три вида загуба на слуха: невросензорна, кондуктивна и смесена.

    • Невросензорната, най-често срещаният тип, се появява, когато загубата на слуха на вътрешното ухо намалява нивото на слуха и степента на яснота.
    • Кондуктивната загуба на слуха засяга средното и/или външното ухо. Всички типове са склонни да предизвикват временни или постоянни приглушени слухови усещания.

    Временното заглушаване на слуха може да се появи и при някои здравословни състояния, включително:

    Болест на Мениер. Това заболяване на вътрешното ухо често се проявява със симптоми, вариращи от световъртеж до променлива загуба на слуха.

    Автоимунно заболяване на вътрешното ухо (AIED). Често срещан симптом на автоимунно заболяване на вътрешното ухо са пристъпите на заглушен слух.

    Отосклероза. Отосклерозата може да доведе до постепенно заглушаване на слуха, което се определя като костен растеж в пространството на средното ухо.

    Силните шумове са друга често срещана причина за временно отслабване на слуха. Увреждането на чувствителните части на вътрешното ухо може да доведе до загуба на слуха, предизвикана от шума. Известен също като временно изместване на прага, този приглушен слух може да отзвучи в рамките на 48 часа след излагането на въздействието на звука. Въпреки това, при повтарящи се случаи или само след един инцидент с висок интензитет може да се стигне до трайно увреждане.

    Други причини за временно заглушаване на слуха са внезапните промени във височината и въздушното налягане (известни като самолетно ухо) и бактериалните инфекции, причинени от прекомерно задържане на вода в ушите (известни като външен отит или ухо на плувеца).

    Продължително заглушаване на слуха

    Внезапната и постоянна промяна в слуха може да се дължи на внезапна невросензорна загуба на слуха или, в редки случаи, на доброкачествено образувание на слуховия нерв. Състоянието на средното ухо, като например перфорация на тъпанчето, която не може да зарасне, също понякога може да доведе до трайно заглушаване на слуха. Перфорацията на тъпанчето (или тъпанчевата мембрана) се получава, когато тъпанчето се спука, създавайки дупка между средното и външното ухо.

    Други причини за трайно заглушаване на слуха са излагането на шум от огнестрелно оръжие или експлозии и свързаната с възрастта загуба на слуха, като пресбикузис.

    Приглушен слух в едното ухо

    Приглушеният слух може да се появи в едното или в двете уши. Когато състоянието се проявява в едното ухо, то вероятно е признак на едностранна ушна инфекция, запушено ухо или натрупване на ушна кал. Приглушеният слух, дължащ се на инфекции на синусите или промени в налягането по време на полет или промяна на надморската височина, обикновено се появява и в двете уши.

    В някои случаи заглушаването на слуха в едното ухо може да е признак за загуба на слуха в него. В този случай е важно да се консултирате с медицинско лице, което може да извърши преглед на слуха и да определи диагноза и план за лечение.

    Колко дълго трае заглушаването на слуха?

    Приглушеният слух може да бъде временен - да трае от няколко часа до няколко дни в зависимост от причината - или постоянно състояние. Временните случаи на приглушен слух обикновено се изразяват в приглушен слух, причинен от заболяване, като например запушване на носа или инфекция на синусите, или поради ушна инфекция, ухо на плувеца, запушване на ухото или промени във височината и налягането по време на полет.

    Трайните случаи на приглушен слух обикновено се дължат на внезапна загуба на слуха в едното или двете уши, като в този случай е необходимо да се лекува загубата на слуха с методи за усилване, като например слухов апарат, за да се подобри качеството на живот на човека.

    Как се диагностицира?

    Справянето с приглушения слух може да бъде неприятно преживяване. Ако искате да го лекувате правилно, започнете с посещение при специалист по слухопротезиране за цялостен преглед и диагностика. Приглушеният слух може да бъде диагностициран от здравен специалист чрез физически преглед на ухото и изследване на слуха. 

    Тестът на слуха обикновено се извършва с отоскоп - медицински инструмент, използван за оглеждане на вътрешността на ухото за признаци на инфекция или запушване поради натрупване на ушна кал. Този тест измерва способността за чуване на различни тонове и различна сила на звука. В крайна сметка лекарят трябва да постави точна диагноза за вида и степента на загуба на слуха.

    Лечение на заглушен слух

    Често срещаните лечения на състояния, които причиняват приглушен слух, включват:

    • Отстраняване на ушна кал (или церумен)
    • Антибиотици
    • Хирургическа намеса
    • Слухови апарати

    Преди да потърсите лечение за заглушен слух, посетете специалист по слухопротезиране за официална диагноза и помощ при определяне на най-добрия начин на действие. При избора на най-доброто лечение за вас, вашият лекар ще трябва да вземе предвид произхода на приглушения ви слух.

    Лечението зависи от етиологията. Например инфекция на ухото може да изисква антибиотици, за да се излекува правилно, докато лечението на холестеатома [вид киста] изисква хирургическа намеса. 

    Какво да направите, ако се събудите с приглушен слух

    Ако се събудите с приглушен слух или със симптоми, които смятате, че могат да бъдат свързани с приглушен слух, най-добре се консултирайте с вашия лекуващ лекар или със специалист по слухопротезиране, който може да ви помогне да установите диагноза и подходящ план за лечение.

    В някои случаи заглушаването на слуха може да отшуми за няколко часа, като например в случаи на претоварване или лека настинка. Ако обаче приглушеният слух продължава, най-добре е да потърсите помощ от медицински специалист, тъй като колкото по-рано се диагностицира състоянието, толкова по-голям е шансът да се проведе успешно лечение.

    Кога да посетите лекар

    Ранното откриване на приглушения слух може да увеличи шансовете ви за успешен резултат от лечението. Важно е да се обърнете към лекар, ако приглушеният слух продължава и не се подобрява след няколко дни. Освен това е важно да се потърси лекарски съвет, ако приглушеният слух е придружен от други симптоми, като звънене в ухото, замаяност, болка в ухото, температура или дренаж от засегнатото ухо. Колкото по-рано предприемете действия, толкова по-добре.

    Често задавани въпроси (ЧЗВ)

    Защо слухът ми изведнъж се заглуши?

    Заглушаването на слуха може да има различни причини, включително запушване на синусите или инфекции, запушени уши, натрупване на ушна кал и/или промени в надморската височина или налягането по време на полет.

    Ще изчезне ли заглушаването на слуха?

    В някои случаи да, заглушеният слух е временно състояние и отшумява без лечение. Въпреки това, в случаите на загуба на слуха или ушна инфекция, като например ухо на плувеца, е важно да се потърси помощ от специалист по слухово здраве, който може да диагностицира основната причина за заглушения слух и да приложи подходящи грижи.

    Как да се отървете от заглушеното ухо?

    Приглушеният слух може да отзвучи от само себе си в случаи като промяна на надморската височина или въздушното налягане. Когато обаче състоянието е причинено от запушване, инфекция на синусите, инфекция на ухото или други медицински проблеми, е препоръчително лечение от медицинско лице.

    Кога трябва да се притеснявам заради заглушен слух?

    Ако приглушеният слух не се подобри след няколко дни, е важно да потърсите помощ от здравен специалист, който може да извърши преглед и да определи подходящ план за лечение.

    безплатен тест на слуха

    Прочети още
    Нелекуваната загуба на слуха увеличава ежедневната умора

    Нелекуваната загуба на слуха увеличава ежедневната умора

    Справяне с умората и загубата на слуха

    Повишените слухови затруднения, свързани с наличието на загуба на слуха, могат да доведат до когнитивни и физически усилия, които да натоварят психическото и физическото състояние. Често се чувстваме уморени, след като сме били на концерт или сме говорили с приятели  сред тълпа от хора. 

    Слушането на реч в шумна среда изисква повишено когнитивно натоварване. Следователно мозъците ни трябва да работят, за да филтрират фоновия шум и другите стимули от околната среда, за да се съсредоточат върху речта. Проучванията потвърждават, че хората със загуба на слуха страдат от по-голяма умора, свързана със слуха, отколкото хората с нормален слух. Това може да се отдаде на умствено усилие, емоции, липса на сън и постоянно приближаване до тези, които говорят. 

    Когнитивната умора произтича от усилието, необходимо за внимателно слушане на разговора. Освен това, хората с увреден слух използват не само звуци, но и движение на устните, изражение на лицето, жестове, ситуационен и езиков контекст, за да разберат напълно разговора.

    Идентифицирането, следването и разбирането на всеки от тези сигнали изисква концентрация, която може да бъде доста натоварваща за мозъка. Освен това повтарящата се умора, свързана със слухови затруднения, може да предизвика негативни емоции като чувство на неудовлетвореност, смущение и тъга. Комбинацията от когнитивна, физическа и емоционална умора може да доведе до социално оттегляне и изолация. 

    Създайте идеална среда за слушане

    Планирането на социални дейности позволява на хората с увреден слух да контролират и създават своя идеална среда за слушане, което от своя страна ще намали прекъсванията на комуникацията и умората на слушателя. Тихите пространства с минимален фонов шум нямат много ненужни стимули. Намирането на тихи ресторанти, кафенета и други социални пространства ще създаде идеална среда за слушане. Можете да научите повече за намаляването на шума в дома си и как да се справите в шумни ресторанти, като прочетете другите ни публикации в блога.

    По-добър слух = Намалена умора при слушане

    Използването на слухови апарати може да има голямо въздействие върху намаляването на усилието за слушане по време на трудни ситуации. Те също така служат за подобряване на социалните взаимодействия и качеството на живот. Повечето слухови апарати на пазара имат модерни технологии за намаляване на фоновия шум и подобряване на разбираемостта на речта. Това се постига чрез комбинацията от насочени микрофони, които могат да регулират фокуса в рамките на 360 градуса, и алгоритми за намаляване на шума, които усилват повече речевите звуци, като същевременно намаляват усилването на фоновите звуци. 

    В допълнение, използването на FM системи, аксесоари за дистанционен микрофон и помощни устройства за слушане е друг начин за облекчаване на проблемите със слуха и намаляване на напрегнатото слушане. 

    безплатен тест на слуха

    Прочети още
    Как загубата на слуха влияе на паметта ви?

    Как загубата на слуха влияе на паметта ви?

    Възможно ли е загубата на слуха да е свързана с паметта ви? Разберете как и защо тя влияе на функцията на паметта и до какви проблеми може да доведе.

    Общоизвестно е, че нелекуваната загуба на слуха може да окаже влияние върху нивата на стрес и тревожност, но знаехте ли, че може да се отрази и на паметта ви? Загубата на памет е само един от страничните ефекти на намалената слухова функция, но е и един от най-важните.

    Освен че оказва значително влияние върху вашата увереност и ежедневен начин на живот, загубата на памет често може да се тълкува погрешно като настъпване на деменция. Ако развиете загуба на слуха, свързана с възрастта, например, последващо намаляване на функцията за памет може да не бъде автоматично свързано с проблеми със слуха. Има, обаче, голям шанс загубата на слуха ви да повлияе на способността ви да запомняте и извиквате информация.

    Засяга ли загубата на слуха паметта ви?

    Изследванията потвърждават, че загубата на слуха има влияние върху паметта. Всъщност се смята, че загубата на слуха може да повлияе на функцията на паметта по много начини. За да разберете защо слуховата функция влияе върху паметта, важно е да разгледате общия ефект, който загубата на слуха може да има върху дадено лице.

    Концентрацията

    Когато страдате от загуба на слуха, се налага да се концентрирате за най-обикновенни неща като разпознаването на звуци. Ако водите разговор с някого, например, концентрацията ви е насочена към разбиране на това, което човекът казва. Това означава, че в този момент мозъкът ви е по-малко фокусиран върху действителното задържане на информацията от разговора.

    Поради повишената концентрация, която е необходима за следване на разговора, мозъкът не усоява да съхранява информацията от него. Това състояние е известно  като когнитивно претоварване. При него мозъкът е твърде зает да се опитва да слуша и интерпретира звуци, за да запомни и съдържанието. Разбира се, когато след разговора се опитате да си припомните подробности от него, информацията просто не е там и затова не може да бъде извикана.

    Може да почувствате, че просто моментно не можете да си спомните какво сте чули, повреме на разговора, но всъщност мозъкът дори не е стигнал до съхраняването на информацията. Поради това, няма как да имате нужната информация, която подпомага правилната работа на паметта и спомените. Докато мозъкът ви все още работи – в него няма достатъчно информация за преработване.

    Изолация

    Нетретираната загуба на лсуха често води до самота и изолация. Намалените социални контакти са типични за хора със загуба на слуха или тинитус. 

    Когато сте изолирани, мозъкът ви е подложен на много малко стимули. В резултат на това, той няма нужда да работи толкова силно, както преди и започва да става все по-малко активен. Това може да доведе до промени в структурата и дори до свиване на част от мозъка. Изолацията води до по-рядко упражнение на функцията на паметта ви, което води до намаляване на капацитета и. Всичко това причинява вреда на мозъка и когато ви се наложи да си спомните нещо важно е много вероятно да не успеете или да ви отнеме много повече време от преди. 

    Безпокойство и депресия

    Ако загубата на слуха ви не се тритира правилно, е много вероятно тя да доведе до развитието на емоционални и психологически проблеми. Много хора откриват, че скритата загуба на слуха има негативен ефект над психичното им здравекато голяма част от тях страдат от безпокойство и депресия. 

    Изследвания на депресията показват,че тя може да промени начина, по който мозъкът ви работи . Когато депресията засяга паметта, тя пречи на извикването и припомнянето на информация. 

    безплатен тест на слуха

    Идентифициране на влошена памет, причинена от загуба на слуха

    Ако страдате от загуба на слуха е много важно да потърсите професионална помощ. Докато много хора информират само личния си лекар, когато изпитат нарушения в паметта, е важно да се консултират и с аудиолог. 

    Обикновен тест на слуха може да покаже състоянието на слуха ви и дали страдате от някаква форма на загуба на слуха. Дори леката загуба на слуха може да навреди на паметта, което означава, че много хора могат да страдат от влошена памет, поради загуба на слуха, без тя да бъде средна или дълбока. 

    Факт е, че можете да забележите проблемите с паметта си, преди тези със слуха ви. Тъй като при много хора слухът се влошава постепенно, може да отнеме известно време преди това да повлияе на начина им на живот. Докато най-често ще усетите сами, че вече си спомняте по-трудно различни моменти и информация, ще отнеме време да усетите колко повече време ви отнема да се концентрирате, за да следите разговори или определени звуци, например.

    Това е една от причините, поради които, специалистите препоръчват редовното правене на тест на слуха. Като преминете през тази обикновена процедура, вашият аудиолог може да прецени веднага дали страдате от загуба на слуха. Ако да, съответно нейния тип, конфигурация и задълбоченост. 

    Лекуване и предпазване от увреждане на паметта

    Когато увредената памет е свързана със загуба на слуха, обикновено може да бъде подобрена лесно и бързо. Когато носите слухови апарати, например, веднага ще подобрите функциите на слуха си. Това ще предотврати когнитивното натоварване, тъй като мозъкът вече няма нужда да се напряга, за да прихваща и интерпретира звуци. Това позволява на мозъка ви да обработва информацията нормално и да я запазва лесно в паметта ви, за да си я припомните, когато имате нужда. 

    В допълнение към това, носенето на слухови апарати намалява значително риска от социална изолация. Тъй като носенето на слухови апарати ви дава възможност да водите естествен начин на живот, вие оставате социални и активни. 

    Прочети още
    Как да чуваме по-добре в 10 стъпки

    Как да чуваме по-добре в 10 стъпки

    Ако мислите, че вашият слух се е влошил, обадете ни се, за да си запазите час за преглед. Нашите специалисти по слухопротезиране могат да Ви предложат цялостна оценка на слуха и да Ви дадат насоки и съвети как да подобрите слуха си.

    Ето как да подобрите слуха си в 10 стъпки:

    1. Изследвайте се 

    Oткрийте как Вашият слух работи и как днешните модерни слухови апарати могат да помогнат на хората да чуват по-добре в много различни среди.

    2. Уверете се сами 

    Вижте как висококвалифицираният екип от специалисти по слухопротезиране от Център за слуха Ототон помагат на хората да се свържат отново със света около тях.

    3. Разпознайте проблема 

    безплатен тест на слуха

    Имате ли слухова загуба? Разберете как може да разпознавате знаците и симптомите за слухова загуба и попълнете нашия тест за слуха.

    4. Задайте Вашите въпроси 

    Запишете час за посещение при нас за тест на слуха или ни се обадете на телефон 0800 900 33 

    5. Елате при нас да си направите тест на слуха 

    Вашият тест на слуха включва въпросник за Вашия начин на живот, изследване на ухото и тест на слуха с квалифициран слухопротезист. Ще Ви зададем въпроси относно кога и  ще ни помогне да Ви препоръчаме слухови апарати, които са подходящи за нещата, които правите и за местата, които посещавате. 

    6. Обсъдете Вашите възможности 

    Предлагаме широка гама от слухови апарати с последната най-нова технология на швейцарската фирма PHONAK и Bernafon, за да можем да отговорим на Вашите слухови нужди, начин на живот и бюджет. Нашите специалисти по слухопротезиране с радост ще Ви помогнат и насочат към слуховите апарати, които биха били най-подходящи за Вас.

    7. Усетете разликата когато сте със слухов апарат 

    Ако Вашия тест на слуха показва, че имате слухова загуба, нашите специалисти по слухопротезиране ще Ви предложат мостра на слухови апарати, които да изпробвате. Това ще Ви даде някаква представа до каква степен могат да Ви помогнат и какво е чувството да ги носите. Но в зависимост от вида на слуховия апарат, който специалистът ще Ви препоръча, демонстрацията ще Ви даде само основна идея до каква степен слуховият апарат ще Ви помогне. Например, много слухови апарати се правят индивидуално, ето защо те биха подобрили състоянието Ви много повече, отколкото мострите, които пробвате по време на консултацията.

    8. Поръчайте Вашите слухови апарати 

    Ние ще поръчаме слуховите апарати, които сте си избрали на база наша препоръка и ще Ви запишем час за настройка. Ако сте си поръчали вътреушен модел ще е необходимо да Ви се направи отливка. Процедурата не причинява дискомфорт и отнема само няколко минути.

    9. Елате отново при нас за настройка 

    Вашите нови слухови апарати ще бъдат готови в срок до 14 дни в зависимост от Вашите изисквания. Първото поставяне ще бъде направено от нашия специалист и той ще Ви покаже как занапред да си ги слагате сами.

    Вашият специалист слухопротезист ще Ви предложи програма за безплатна поддръжка. Така ще сте сигурни, че получавате максималната полза от слуховите апарати и че те продължават да работят на максимална ефективност. Специалистът също така ще Ви даде насоки как да използвате слуховите апарати и как да се грижите ежедневно за тях, за да могат те да функционират безпроблемно и какво да правите, когато батериите се нуждаят от смяна.

    10. Връщайте се при нас винаги, когато имате проблем 

    Безплатната програма за поддръжка се грижи за Вас и за Вашите слухови апарати през целия живот.  Тази ненадмината програма за поддръжка включва редовна оценка на Вашия слух, експертна помощ и консултации, демонстрации на нови технологии на слухови апарати. По този начин Ви гарантираме, че използвате максималното от Вашия слух и Вашите слухови апарати. Също така предлагаме и 5-звездно сервизно обслужване.

    По време на редовните 3-месечни посещения по програмата за поддръжка, ние предлагаме експертна помощ и консултации, демонстрации на нови технологии и 5-звездно сервизно обслужване, което включва:

    • Почистване или сменяне на тръбичката и коригиране на контакта на Вашия слухов апарат с ухото
    • Почистване на корпуса на слуховия апарат и на канала на микрофона
    • Проверка за микрофония
    • Проверка на цялостната работа на Вашия слухов апарат
    • Безплатна опаковка на батерии за слуховия апарат

    Също така ще правим изследване на слуха Ви редовно, за да се уверим, че слуховите апарати, които носите, продължават да подобряват слуха Ви.

    По Ваше желание може да ни посещавате между редовните Ви посещения по програмата за поддръжка и да обсъждаме каквито и да е въпроси, които имате към нас.

    Прочети още
    Предразсъдъците за слуховата загуба

    Предразсъдъците за слуховата загуба

    Стигмата, свързана със слуховата загуба, може да бъде голяма пречка за тези с  нужда от помощ, за да чуват по-добре. Повечето хора не признават, че имат проблем със слуха, тъй като се притесняват как това ще бъде възприето от семейството и приятелите им. Стереотипите и предразсъдъците следват загубата на слуха в продължение на години и е учудващо колко много хора все още имат погрешна представа за нея.

    В миналото разбиранията за слуховата загуба са били свързани със старостта, липсата на комуникация, неграмотността и прочие. Истината е, че това състояние съществува още от сътворението на света и тъй като образованието и науката все повече се развиват, отрицателното мнение за слуховата загуба се променя.  

    Загубата на слуха не е изолиран случай и не засяга само възрастните, тя се среща при хора от всички възрасти – бебета, деца, тийнейджъри и т.н. Развитието на технологиите помага да се установи увреждането при новородените още в първите часове след раждането им.

    Загубата на слуха е невидимо увреждане, което повечето хора се опитват да прикрият, поради остарелите разбирания, оказващи силно отрицателно влияние върху мнението на околните. Прикриването на проблема не го прави невидим за останалите.  Повечето хора със слухова загуба се изолират, спират да общуват със семейството и приятелите си, изпадат в депресия докато не осъзнаят, че имат нужда от помощ. Всъщност на човек му отнема средно около 7 години, за да осъзнае проблема си и започне да носи слухови апарати. Това забавяне отчасти се дължи на отричане, но голяма част от него е резултат от съществуващите предразсъдъци.

    Преодоляването на тези остарели разбирания може да бъде много трудно, особено за някой, който е бил диагностициран със слухова загуба. За да се справите с негативното въздействие, обърнете внимание на това как слуховата загуба влияе върху работата и отношенията Ви със семейството и приятелите.

    безплатен тест на слуха

    Как да пречупите предразсъдъците относно слуховата загуба?

      1. Проверявайте слуха си – редовно тествайте Вашия слух и насърчавайте семейството и приятелите си също да го правят.
      2. Ако имате слухова загуба посетете специалист, който ще Ви даде повече информация относно проблема и възможните решения.
      3. Ако имате слухови апарати, носете ги! Отнема време да свикнете с тях, но след това ще можете да водите пълноценен живот.
      4. Дайте гласност на проблема – говорейки за Вашата слухова загуба, ще помогнете на повече хора да признаят, че имат проблем и да направят следващата крачка към решението му.
      5. Покажете, че слухът е сетиво, което трябва да бъде ценено – предпазвайте своя слух и помагайте на другите да го правят.

    Може да започнете с 1) още сега като си запазите директно БЕЗПЛАТЕН час за тест на слуха в нашите центрове в страната ТУК.

    Прочети още
    Как да говорим с човек, който има слухова загуба?

    Как да говорим с човек, който има слухова загуба?

    Загрижени ли сте за някой ваш близък от семейството Ви, който има слухова загуба и не прави нищо по въпроса?

    Може да бъде разочароващо, когато трябва да се повтаряте, да викате или да увеличавате звука на ТВ, така че те да могат да го чуват.

    Можете да се натъжите, когато видите, че някой Ваш близък роднина или приятел се изолира и пропуска много аспекти от живота. Или да се притесните, че той ще бъде в опасност, ако не може да чуе алармата за пожар или приближаващ автомобил при пресичане на пътя.

    Приемане и осъзнаване на проблема

    Хората не обичат да си признават, че остаряват – често защото те не се чувстват стари. Те отричат техния слухов проблем или знаят, че имат такъв проблем, но отлагат решението да направят нещо за него.

    Също така те може би не осъзнават колко различни са днешните дигитални слухови апарати в сравнение с устройствата, които техните родители и баби и дядовци са носили.

    Помощта и насърчаването от страна на приятелите и семейството може да бъде безценно в подпомагането на човек със слухова загуба да приеме проблема си и да го преодолее, така че да може да води пълноценен живот.

    безплатен тест на слуха

    Може да Ви помогнем, за да им помогнете – например да минете през онлайн теста за слуха заедно с тях.

    Ако Вие сте добре информиран, може би те ще забележат.  Имаме подробна информация на сайта, която да помогне на Вас и Вашия близък да се осведомите и да вземете правилно решение за това как да разрешите слуховия проблем. Открийте повече за слуховата загуба и как специалистите по слухопротезиране в Ototon могат да осигурят слухови апарати за справяне с многото различни видове слухова загуба.

    Даже по-доброто решение е да доведете Вашия близък в нашия център за слуха за тест на слуха и консултация. Нашите специалисти по слухопротезиране ще предложат на Вашия близък и на Вас експертна помощ и консултация, за да намерите правилния слухов апарат за тяхната слухова загуба и начин на живот.

    Ако човек носи слухов апарат, това не означава, че той чува перфектно.

    Когато Вие започнете да носите слухови апарати за първи път, най-важното нещо е да имате реалистични очаквания.

    Нищо не може да възстанови слухът Ви напълно. Звукът, чут чрез слуховите апарати, може на пръв поглед да Ви се стори странен и непознат.

    Важно е човек да бъде постоянен, тъй като само след седмица повечето хора осъзнават, че техните слухови апарати всъщност са променили техния живот.

    Как да разговаряте с човек със слухова загуба

    • Уверете се, че сте в контакт  „лице-в-лице“ или „очи-в-очи“ с човека, с когото разговаряте
    • Уверете се, че сте привлекли вниманието на слушателя си, преди да започнете да говорите
    • Говорете ясно, но не твърде бавно, и не преувеличавайте движенията на устните си
    • Използвайте естествени лицеви изражения и жестове
    • Не крещете. Не е комфортно за човек със слухов апарат да Ви слуша, а и изглежда агресивно
    • Ако някой не разбира какво казвате, не повтаряйте. Вместо това се опитайте да го кажете по друг начин
    • Намерете подходящо място за разговор - с добро осветление и далеч от шум и разсейване
    • Използвайте разбираем език и не говорете под носа си
    • Избягвайте употребата на жаргони и непознати съкращения
    Прочети още
    31 резултата